Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Este obligatorie inscrierea in asociatia de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Este obligatorie inscrierea in asociatia de proprietari? Ce acte ...

Este obligatorie inscrierea in asociatia de proprietari?
Ce acte sunt necesare pentru inscrierea in asociatia de proprietari?
Poate un proprietar să refuze prezentarea cărții de identitate/ contractului de vanzare-cumparare, având drept motivație nerespectarea GDPR?.In ce condiții?
Mai există cartea de imobil?Cine are acces la aceasta,cine face înscrieri în ea?
Multumesc!
CBM, utilizator
Tot ce doriti sa stiti gasiti in legea 196/2018.
Nu este obligatorie inscrierea in asociatie,dar,daca doriti,faceti o cerere simpla. Daca nu faceti parte din asociatie,aveti aceleasi obligatii ca toti proprietarii, doar ca nu puteti vota in AG .
Tot in lege spune ca trebuie sa prezentati cartea de identitate,actele de proprietate.
''...noului proprietar îi revine obligaţia să prezinte preşedintelui asociaţiei de
proprietari, în termen de 10 zile lucrătoare de la efectuarea transferului
dreptului de proprietate, informaţiile necesare, conform actelor de proprietate..''

vali m a scris:

Tot ce doriti sa stiti gasiti in legea 196/2018.
Nu este obligatorie inscrierea in asociatie,dar,daca doriti,faceti o cerere simpla. Daca nu faceti parte din asociatie,aveti aceleasi obligatii ca toti proprietarii, doar ca nu puteti vota in AG .
Tot in lege spune ca trebuie sa prezentati cartea de identitate,actele de proprietate.
''...noului proprietar îi revine obligaţia să prezinte preşedintelui asociaţiei de
proprietari, în termen de 10 zile lucrătoare de la efectuarea transferului
dreptului de proprietate, informaţiile necesare, conform actelor de proprietate..''

Președintele asociației de proprietari imi cere ,insistent ,o copie a actului de identitate și a contractului de vanzare/cumpărare. Eu nu mă simt confortabil să îi pun la dispoziție copii ale actelor mele,întrucât el nu reprezintă o autoritate publică, nu este funcționar la evidența populației, etc și nu știu la ce i-ar folosi aceste acte.
Pot să îi arăt acele acte și să își noteze el ce dorește in registrul asociației, sau este absolut necesară prezentarea de copii ale actelor??Sau să îi prezint un extras CF ,să vadă că sunt proprietar,deci să aibă certitudinea că eu voi contribui la" părțile comune" din întreținerea blocului.
În legătură cu cartea de imobil: mai există așa ceva??Credeam că a dispărut odată cu noțiunea de sectorist.
Cartea de imobil exista, o pastreaza presedintele asociatie, iar copia de pe prima si ultima pagina a contractului apartamentului ii trebuiesc sa le depuna la judectaorie pentru actualizarea anexei la statutul asociatiei, cu noi membrii. Presedintele nu are voie sa pastreze copii dupa actele dvs.. Cartea de imobil se completeaza de fata cu dvs. dupa care ii semnati. Am avut eu o disputa cu un fost presedinte legat de cartea de imobil(2012), m-a reclamat la politie si politia i-a spus ca nu are dreptul sa imi ceara copii dupa acte.
Puteti sa ii dati copii pe care sa scrieti ceva. Din contractul v-c puteti sa stergeti pretul.