Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Daca lucrez intr-un dispecerat si am in fisa postului ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Daca lucrez intr-un dispecerat si am in fisa postului atributia ...

Daca lucrez intr-un dispecerat si am in fisa postului atributia sa urmaresc camerele video, monitoarele sunt pe un perete. Ce distanta fata de monitoare( sunt tv) trebuie sa imi asigure angajatorul?
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru lucratori care utilizeaza echipament cu ecran de vizualizare aprobate prin HG nr. 1028/ 2008 reglementeaza in anexa modul de lucru.
-art.1 Echipament
b) Ecran de vizualizare
Caracterele de pe ecran trebuie sa fie bine definite si distincte, de dimensiuni corespunzatoare si cu spatiu suficient intre caractere si intre randuri.
Imaginea de pe ecran trebuie sa fie stabila, fara fenomene de scanteiere sau alte forme de instabilitate.
Stralucirea si/ sau contrastul dintre caractere si fondul ecranului trebuie sa poata fi usor de reglat de catre operator si usor de adaptat conditiilor ambiante.
Pentru a se adapta nevoilor operatorului, ecranul trebuie sa poata fi orientat si inclinat cu usurinta.
Trebuie sa fie posibila utilizarea unui postament separat sau a unei mese reglabile pentru ecran.
Ecranul nu trebuie sa prezinte straluciri suparatoare sau reflexii care ar putea deranja utilizatorul.
-art.2 Mediu de munca
a) Spatiu Prin dimensiunile si amenajarea sa, postul de lucru trebuie sa asigure utilizatorului un spatiu suficient, care sa ii permita sa isi schimbe pozitia si sa varieze miscarile.