Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... racordare gaze
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

racordare gaze

buna ziua,
va rog sa imi comunicati urmatoarele:
vecinul care sia construit casa linga mine vrea sa se racordeze la reteaua de gaze existenta pe strada.
acesta retea este platita de noi vecinii in numar de 11 in anul2000.
intrebare. vecinulcare vrea sa se racordeze acum trebuie sa ne dea banii care ni se cuvin pentru retea.nu trebuie acordul si acceptulscris al vecinilor( noi suntem titularii din 2000) si legalizat la un notar acceptul nostru.
multumesc.
Dupa cate am inteles eu, din moment ce conducta a fost conectata la reteua de gaze, ea devine proprietatea (sau trece in administrarea) furnizorului de gaze, deci, dupa pararea mea, nu aveti nici un drept asupra vecinului.
pai racordarea la retea am facto noi cei 11
reteaua laranduleia facuto, altcineva la care noi am participat cu cota parte,nu a fost conducta pe strada facuta de distrigaz.
Conducta insa apartine acum companiei Distrigaz (nu conteaza, cine a platit pentru lucrari si materiale) si ei pot aproba (sau nu) rancordarea utilizatorilor.