Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nu cred ca corupere de minori inseamna neaparat sex, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nu cred ca corupere de minori inseamna neaparat sex, de exemplu ...

Nu cred ca corupere de minori inseamna neaparat sex, de exemplu cand il convingi pe un minor sa fure ca nu primeste pedeapsa, sau sa faca orice alte infractiuni, sau sa reclame la politie fapte nereale, sau sa-l convingi pe minor ca tata n-o mai iubeste pe mama inducandu-i un sentiment de ura impotriva tatalui si exemplele pot continua...
Pe vremea comunismului un var de al meu adult, a incercat sa treaca ilegal granita impreuna cu niste minori care au mai incercat inainte, ei erau de fapt ghizii lui, au fost prinsi, iar un cap de acuzare la varul meu a fost corupere de minori.
Deci daca puteti sa imi dati exact unde si ce sa citesc despre corupre de minori, va multumesc!
Dar totusi, de curiozitate, actual in Romania care e varsta minima legala pentru sex, in articolul de mai sus zice ca 13, dar de ce atatea cazuri sunt aici cu varste mai mari, care e problema sa faci sex cu una de 13, 14, 15, 16 etc?
Buna seara.
Nu a zis nimeni ca, coruperea de minori inseamna neaparat sex! Aveți dreptate in ceea ce spuneți.

Din punct de vedere juridic, exista infracțiunea de „Corupere sexuala a minorilor” prevăzută de Codul penal în art.221, astfel:

Art. 221

Coruperea sexuală a minorilor

(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:

a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;

c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.

d) fapta a pus în pericol viața minorului.

(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.

(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.

(6) Tentativa la infracțiunile prevăzute în alin. (1) și (2) se pedepsește.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
ba a spus cineva ca raspuns la intrebarea mea ca corupere de minori inseamna sex. Dar oricum eu vreau sa stiu unde sa citesc despre corupere de minor altceva dacat sex, asa cum am dat exemple in postarea mea dinainte, la care ati raspuns cu coruperea minorului ...cu sex.
Daca nu e vorba de acte sexuale, fotografii sau filme pornografice si altele legate de exploatarea sexuala a minorului, nu poate fi corupere de minori.
Astept un raspuns. Nu stiu ce are site-ul asta dar nu ma lasa sa mai adog intrebari noi, incerc acum sa-mi raspund singur, poate cineva citeste si imi raspunde despre corupere de minori altele decat sex, de exemplu un parinte l-a corupt pe copil sa faca prostii, sau va mai dau inca odata exemplul cu varul meu care a incercat sa treaca granita pe timpul lui ceasca impreuna cu minori si a fost acuzat printre altele de corupere de minori.
Sintagmele din dreptul penal au intelesuri diferite din ce s-ar intelege din dexonline.