avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare succesiune Unchiul meu mi-a lasat un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare succesiune Unchiul meu mi-a lasat un testament la notar ...

Intrebare succesiune

Unchiul meu mi-a lasat un testament la notar si m-a instituit legatar universal ,unchiul a decedat in 2023 .
Unchiul meu era vaduv sotia decedata in anul 2000 fara ca unchiul sa deschida succesiunea
Unchiul nu are copii si nici parinti,
Sotia unchiului are copii dinafara casatoriei cu unchiul meu .
Bunurile succesorale cunoscute in prezent (o garsoniera)

-copii sotiei unchiului au drept la acesta garsoniera ? in procente as dori sa stiu informativ va rog

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Antik , utilizator 23:14, 18 Mai 2023
Soția unchiului, decedata mai întâi. Moștenită de copiii acesteia, nu contează ca sunt din afara căsătoriei, își moștenesc mama, în proporție de trei sferturi din jumătate de garsoniera. Un sfert din jumătate este moștenită de unchi. Plus jumatatea lui. Unchiul, fără alți moștenitori decât legatarul. Legataraului revine jumătatea de garsoniera care era a unchiului, plus un sfert cât a primit din moștenirea după soție. Deci jumătate plus un sfert din casa va revine dvs și restul copiilor soției unchiului.
Da, au.
Jumătatea soție se împarte între unchi (1/4) si copiii acesteia (3/4).

Deci unchiul are 1/4 din jumătate = 1/8, la care se adaugă jumatatea lui, rezultând în total 5/8.
Dvs dvs v-a lăsat prin testament: 5/8.
Copiii soției vor avea 3/8.
Ultima modificare: Duminică, 14 Mai 2023
raluk0207, utilizator
Nu ati scris daca garsoniera era bun comun cu sotia sau bunul propriu al unuia din ei.
Cotele de mistenire raman neschimbate, dar conteaza la ce se raportează.
.Garsoniera a fost cumparata de unchi inainte cu 1 an de a se casatori si in actul garsonierei apare doar unchiul ca cumparator, dar este mentionat ca era casatorit cu defuncta . Am gasit o copie a certificatului de casatorie si am cerut extras de uz de la primarie și asa este defunctii s-au casatorit la un an dupa . Chiar e o ciudatenie cum apare defuncta in act daca nu erau casatoriti legal . Cum sa rezolv aceasta ciudatenie ?
Ultima modificare: Joi, 18 Mai 2023
Antik, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)
Succesiune AriaAlexandra AriaAlexandra Prietenului meu i-a murit tatal pe 20 noiembrie anul trecut. Nu a lasat niciun testament si nici nu a apucat sa treaca casa pe numele lui. Ca mostenitori este ... (vezi toată discuția)
Bunurile proprii ale decedatului au regim separat la dezbaterea ... boabausa boabausa Bunurile proprii ale decedatului au regim separat la dezbaterea succesiunii, in comparatie cu bunurile comune? Situatia e in felul urmator: sotie ... (vezi toată discuția)