Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare cetatean UE - Avem in vedere angajarea unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare cetatean UE - Avem in vedere angajarea unui cetatean Italian care lucreaza ...

Avem in vedere angajarea unui cetatean Italian care lucreaza si locuieste in Romania de mai multi ani si care dispune de:
a. Certificat de inregistare emis de IGI Bucuresti, valabil in perioada 24.04.2019 – 23.04.2024
b. Notificare de la ANAF , din 12.01.2023, cf careia e considerat persoana fizica rezidenta in Romania si are obligatie fiscala integrala in Romania incepand cu data de 25.03.2013.
c. Carte de identitate italieneasca in care apare rezidenta in Romania.
Intrebarile sunt:
1. Fiind cetatean Italian (UE) nu are nevoie de autorizatie de munca/aviz de angajare, corect?
2. Are certificat inregistrare emis de IGI Bucuresti valabil pana la 23.04.2024. Trebuie sa informam Inspectoratul General de Imigrare ca se schimba angajatorul? Daca da:
a. Cand trebuie efectuata aceasta informare: inainte sau dupa prima zi de angajare?
b. Ce documente & taxe trebuie prezentate la IGI?
3. Poate avea 2 CIM-uri in paralel la doi angajatori, un CIM cu 8 ore si unul cu 2 ore?
1. Fiind cetatean Italian (UE) nu are nevoie de autorizatie de munca/aviz de angajare, corect?
da

2. Are certificat inregistrare emis de IGI Bucuresti valabil pana la 23.04.2024. Trebuie sa informam Inspectoratul General de Imigrare ca se schimba angajatorul? Daca da:
a. Cand trebuie efectuata aceasta informare: inainte sau dupa prima zi de angajare?
b. Ce documente & taxe trebuie prezentate la IGI?

Angajatorul/beneficiarul prestării de servicii care are încadrat în muncă sau detașat un cetățean străin din categoria celor care nu necesită obținerea avizului de muncă, are obligația de a comunica Inspectoratului General pentru Imigrări, în cel mult 10 zile de la data începerii activității acestora pe teritoriul României, copia contractului individual de muncă, copia actului de detașare, precum și a înscrisurilor care atestă apartenența la una dintre categoriile prevăzute de lege.
Orice modificare sau încetare a contractului individual de muncă încheiat cu cetățeanul străin ori, după caz, încetarea detașării acestuia, va fi comunicată atât de către angajator, cât și de către persoana angajată în termenul legal de 10 zile.

3. Poate avea 2 CIM-uri in paralel la doi angajatori, un CIM cu 8 ore si unul cu 2 ore?
In opinia mea, poate avea cum,ul
Multumesc!