Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Revizie instalatie comuna de gaze ca urmare a unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Revizie instalatie comuna de gaze ca urmare a unei scurgeri de gaze dintr-un apartament

revizie instalatie comuna gaze
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: proprietarul unui apartament din blocul in care locuiesc a sesizat Distrigaz ca are o scurgere de gaze , desi putea opri gazele din interiorul apartamentului pana la venirea unei firme autorizate sa constate defectiunea.. Distrigazul nu face decat sa vina si sa opreasca gazele in tot blocul (coloana comuna de gaze a blocului). Ulterior, proprietarul respectiv a chemat o firma specializata, a reparat scurgerea din apartament dar, pentru a reporni instalatia comuna de gaze, Asociatia de proprietari a chemat o firma autorizata sa verifice toata instalatia de gaze a blocului si instalatiile de gaze din fiecare apartament. Costul acestei revizii generale a fost impartit catre toate apartamentele in mod egal. Este corect cum s-a procedat?

Multumesc

TataruM, utilizator
Da
Cand unul dintre vecinii d-voastra se mai confrunta cu o situatie similara , in nici un caz nu trebuie sa apelati la distribuitorul de gaze , trebuie gasita o firma autorizata si rezolvata problema cu firma respectiva sau alta solutie la indemana . Eu locuiesc la casa si am trecut prin aceeasi problema , dupa sesizarea facuta catre distribuitor au venit si mi-au oprit gazele in plina iarna , a trebuit sa caut online o firma autorizata , sa vina si sa rezolve problema si pe urma sa astept la infinit in frig si fara apa calda sa vina cineva din partea furnizorului sa-mi dea drumul la gaze . Este doar un abuz impotriva cetateanului roman , ca multe altele de acest gen in tara lui Papura Voda , si nu cred sa se rezolve curand . Am decis ca , nici daca sare toata strada in aer nu mai apelez in VECI la firma distribuitoare de gaze , e cea mai mare PROSTIE !!!
Este temeinica si legala modalitatea de repartizare costuri catre toti beneficiarii instalatiei
Da, este corect cum s-a procedat în ceea ce priveşte repartizarea cheltuielilor.
Adolfina Pop, Consultant fiscal
Pe mine chiar ei ( Engie) m-au invatat sa nu-i chem pe ei ca opresc gazul ! Mi-a dat un numar al lui personal ( salariat Engie care mi-a montat detectoarele de gaz oficial cu factura ) si mi-a spus sa-l chem pe el ! Sau o firma autorizata desi astia raporteaza la Engie ce fac ! Am avut o situatie in bloc cand mirosea a gaze pe scara . Am chemat Distrigaz au pus un detector si au inchis gazul in tot blocul ! Injuraturi la greu ! Am chemat o firma cred ca chiar ei au chemat , au schimbat toate robinetele pe scara si pe alte scari si apoi au repornit, chestie de 2 zile ! Cu costurile nu mai stiu cred ca am semnat un contract !

Etsy123 a scris:

Cand unul dintre vecinii d-voastra se mai confrunta cu o situatie similara , in nici un caz nu trebuie sa apelati la distribuitorul de gaze , trebuie gasita o firma autorizata si rezolvata problema cu firma respectiva sau alta solutie la indemana . Eu locuiesc la casa si am trecut prin aceeasi problema , dupa sesizarea facuta catre distribuitor au venit si mi-au oprit gazele in plina iarna , a trebuit sa caut online o firma autorizata , sa vina si sa rezolve problema si pe urma sa astept la infinit in frig si fara apa calda sa vina cineva din partea furnizorului sa-mi dea drumul la gaze . Este doar un abuz impotriva cetateanului roman , ca multe altele de acest gen in tara lui Papura Voda , si nu cred sa se rezolve curand . Am decis ca , nici daca sare toata strada in aer nu mai apelez in VECI la firma distribuitoare de gaze , e cea mai mare PROSTIE !!!