Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... În legătură cu mărirea indemnizatiei pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

În legătură cu mărirea indemnizatiei pentru mămicile cu ...

În legătură cu mărirea indemnizatiei pentru mămicile cu gemeni, se știe daca au hotărât ceva în legătură cu normele de aplicare!!
Inca nu.

Ministerul Muncii și Solidarității Sociale (MMSS) propune, printr-un proiect de HG publicat în consultare publică pe site-ul instituției, modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a OUG nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobate prin HG nr. 52/2011. Proiectul a fost elaborat în contextul în care, prin OUG nr. 164/2022, au fost aduse modificări și completări OUG nr. 111/2010, ca urmare a obligației de transpunere în legislația națională a Directivei 2019/1158/19 privind echilibrul dintre viața profesională și cea privată a părinților și îngrijitorilor și de abrogare a Directivei 2010/18/UE a Consiliului, respectiv în ceea ce privește concediul pentru creșterea copilului.

[ link extern ]