Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, am vândut mașina anul trecut in noiembrie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, am vândut mașina anul trecut in noiembrie dar noul ...

Buna ziua, am vândut mașina anul trecut in noiembrie dar noul proprietar nu a înmatriculat mașina pana in momentul de fata... Mi a venit o amenda de rovigneta si asigurarea a fost făcuta din nou pe numele meu ce as putea sa fac sa scot masina de pe numele meu? Este legal sa se faca o asigurare pe numele meu fara acord?
Nu puteti scoate masina de la inmatriculari, de pe numele dvs., (e o lege extrem de proasta, care nu ajuta, codul rutier) mergeti in instanta si contestati orice PV de contraventie, invocind decizia ICCJ nr. 4/2018 , privind transcrierea de proprietate si atasati copii (2 ex) din actul respectiv.
[ link extern ]
Plingerea contraventionala impotriva CNAIR , pentru anularea PV de contraventie se depune in termen de 15 zile de la data comunicarii PV, la judecatoria de care apartineti.

Pentru partea de asigurare faceti reclamatie la ASF, impotriva asiguratorului respectiv.
[ link extern ]
latka, utilizator
sa fac sa scot masina de pe numele meu?

Cand ati instrainat auto ati completat rubrica speciala de pe talon,instrainat la data X catre Y?
Radierea fiscala a vehiculului se poate realiza prin depunere copie document justificativ instrainare bun mobil
Informati oficial asiguratorul ca nu mai sunteti proprietarul vehiculului ,anexati document justificativ
Daca desfasurati demersul de radiere fiscala,autoritatea fiscala avea obligatia in termen de 5 zile sa informeze oficial directia evidenta auto politia rutiera
Puteti contesta in instanta amenda