Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Orele lucrate intr.o zi de weekend pentru indeplinirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Orele lucrate intr.o zi de weekend pentru indeplinirea atributiilor ...

Orele lucrate intr.o zi de week.end pentru indeplinirea atributiilor de serviciu, sunt considerate ore suplimentare (programul, cf. fisei postului, este de luni pana vineri, de la 8.00 la 16.00)?
Se platesc cu 75 %, asa cum prevede OUG 168/2022, sau se recupereaza ? Salariatul a solicitat sa vina la serviciu cu aprobarea ordonatorului de credite (pt ca in timpul saptamanii au fost multe alte lucrari de facut si altele au ramas neexecutate)
Nu sunt ore suplimentare acele ore ... Nu va face obiectul muncii suplimentare activitatea pe care salariatul trebuia să o desfăşoare în cadrul programului normal de muncă.