Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract CAS concediu pre/post natal + calcul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract CAS concediu pre/post natal + calcul indemnizatie crestere copil

Buna ziua, sunt insarcinata in 11 saptamani. Am ctr pe perioada determinata care expira pe 20 mai. Din urma am avut stadiu de cotizare peste 24 luni. Termen estimat nastere 10 decembrie.
1. Tinand cont ca mai sunt aprox 6 luni si 3 saptamani pana la nastere (sperand ca nu va fi o nastere prematura), mai pot incheia contract cu CAS pentru a mi se putea plati pre/postnatal?
2. Daca CAS imi va plati pre/post acest concediu se va lua in calcul la stabilirea valorii pentru idemnizatie de crestere copil sau se vor lua 12 luni din perioada cat am fost angajata?
Multumesc
1. Tinand cont ca mai sunt aprox 6 luni si 3 saptamani pana la nastere (sperand ca nu va fi o nastere prematura), mai pot incheia contract cu CAS pentru a mi se putea plati pre/postnatal?

Da, se mai poate incheia acest contract.

2. Daca CAS imi va plati pre/post acest concediu se va lua in calcul la stabilirea valorii pentru idemnizatie de crestere copil sau se vor lua 12 luni din perioada cat am fost angajata?

Vi se vor lua 12 luni din perioada cat ati fost angajata