avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract CAS concediu pre/post natal + calcul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract CAS concediu pre/post natal + calcul indemnizatie crestere copil

Buna ziua, sunt insarcinata in 11 saptamani. Am ctr pe perioada determinata care expira pe 20 mai. Din urma am avut stadiu de cotizare peste 24 luni. Termen estimat nastere 10 decembrie.
1. Tinand cont ca mai sunt aprox 6 luni si 3 saptamani pana la nastere (sperand ca nu va fi o nastere prematura), mai pot incheia contract cu CAS pentru a mi se putea plati pre/postnatal?
2. Daca CAS imi va plati pre/post acest concediu se va lua in calcul la stabilirea valorii pentru idemnizatie de crestere copil sau se vor lua 12 luni din perioada cat am fost angajata?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:03, 18 Mai 2023
1. Tinand cont ca mai sunt aprox 6 luni si 3 saptamani pana la nastere (sperand ca nu va fi o nastere prematura), mai pot incheia contract cu CAS pentru a mi se putea plati pre/postnatal?

Da, se mai poate incheia acest contract.


2. Daca CAS imi va plati pre/post acest concediu se va lua in calcul la stabilirea valorii pentru idemnizatie de crestere copil sau se vor lua 12 luni din perioada cat am fost angajata?

Vi se vor lua 12 luni din perioada cat ati fost angajata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul prenatal fractionat irina19867 irina19867 Buna ziua.Sunt profesoara suplinitor, urmeaza sa nasc in 12 august.As avea doua nelamuriri...prima este aceea ca as mai avea 3 saptamani de practica la scoala ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de concediu pre/postnatal si de concediu de cresterea copilului in cazul cim si bursa christii christii Buna ziua! Ma aflu intr-o situatie mai deosebita, urmeaza sa nasc in martie 2011 si as dori sa stiu de ce drepturi voi beneficia in concediul pre- si ... (vezi toată discuția)
Problema intrare in concediu de ingrijire a copilului nr. 2 pepe5 pepe5 Buna seara! Sper ca ma adresez unde trebuie. Imi cer scuze daca am nimerit gresit! Am urmatoarea problema: sunt in concediu de crestere a primului copil ... (vezi toată discuția)