Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulatia cu faza scurta pe timp de zi in oras e ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulatia cu faza scurta pe timp de zi in oras e obligatorie ...

Circulatia cu faza scurta pe timp de zi in oras e obligatorie ?"în circulația pe toate categoriile de drumuri publice conducătorii de autovehicule și tractoare agricole sau forestiere sunt obligați să folosească și în timpul zilei luminile de întâlnire sau luminile pentru circulația diurnă".

Buna seara, as avea o intrebare, daca ma poate ajuta cineva: Conform acestui proiect, e obligatoriu faza scurta pe timp de zi si in oras/localitati ? Va multumesc.
Pilu, utilizator
Va fi obligatorie, modificarea legislativa inca nu a fost promulgata. Dar da, va trebui ca fiecare masina sa circule cu faza scurta sau luminile diurne in functiune pe orice cateorie de drum in interiorul sau in afara localitatii.