Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Important. Bullyingul la locul de munca prin asta trec ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Important. Bullyingul la locul de munca prin asta trec de aproape ...

Important. Bullyingul la locul de munca prin asta trec de aproape 2 ani de zile la locul de munca de când am.luat atitudine in fata șefilor care sunt toți prietenii întrei ei sau rude că își protejează femeile și prietenii și că le dau munci mai ușoare și mai productive și că fac diferente intre angajați mi au făcut avertismente false sau dus la director au dat declarații false și ei și femeile lor că înjur că sunt recalcitrant că sunt indiferent cu angajați că, creez probleme că nu sunt productiv ....... Ceilalți angajați nu vor sa se bage că le este frică pentru asta am fost mutat pe o zona unde nu pot sa mi fac targhetul că este prea mare sunt blocat pe zona respectivă pe când ceilalți angajați au toate zonele pe scanner se pot duce peste tot femeile șefilor ies și stau cât vor la pauza nu le zice nimeni nimic as vrea sa știu cum îmi zice la lege exact art. Nr .lit va mulțumesc
O.G 137/2020
art.2
(5^1) Constituie hărțuire morală la locul de muncă și se sancționează disciplinar, contravențional sau penal, după caz, orice comportament exercitat cu privire la un angajat de către un alt angajat care este superiorul său ierarhic, de către un subaltern și/sau de către un angajat comparabil din punct de vedere ierarhic, în legătură cu raporturile de muncă, care să aibă drept scop sau efect o deteriorare a condițiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau demnității angajatului, prin afectarea sănătății sale fizice sau mentale ori prin compromiterea viitorului profesional al acestuia, comportament manifestat în oricare dintre următoarele forme:
a) conduită ostilă sau nedorită;
b) comentarii verbale;
c) acțiuni sau gesturi.
(5^2) Constituie hărțuire morală la locul de muncă orice comportament care, prin caracterul său sistematic, poate aduce atingere demnității, integrității fizice ori mentale a unui angajat sau grup de angajați, punând în pericol munca lor sau degradând climatul de lucru. În înțelesul prezentei legi, stresul și epuizarea fizică intră sub incidența hărțuirii morale la locul de muncă.
(5^3) Fiecare angajat are dreptul la un loc de muncă lipsit de acte de hărțuire morală. Niciun angajat nu va fi sancționat, concediat sau discriminat, direct sau indirect, inclusiv cu privire la salarizare, formare profesională, promovare sau prelungirea raporturilor de muncă, din cauză că a fost supus sau că a refuzat să fie supus hărțuirii morale la locul de muncă.
(5^4) Angajații care săvârșesc acte sau fapte de hărțuire morală la locul de muncă răspund disciplinar, în condițiile legii și ale regulamentului intern al angajatorului. Răspunderea disciplinară nu înlătură răspunderea contravențională sau penală a angajatului pentru faptele respective.
(5^5) Angajatorul are obligația de a lua orice măsuri necesare în scopul prevenirii și combaterii actelor de hărțuire morală la locul de muncă, inclusiv prin prevederea în regulamentul intern al unității de sancțiuni disciplinare pentru angajații care săvârșesc acte sau fapte de hărțuire morală la locul de muncă.
(5^6) Este interzisă stabilirea de către angajator, în orice formă, de reguli sau măsuri interne care să oblige, să determine sau să îndemne angajații la săvârșirea de acte sau fapte de hărțuire morală la locul de muncă.
(5^7) Angajatul, victimă a hărțuirii morale la locul de muncă, trebuie să dovedească elementele de fapt ale hărțuirii morale, sarcina probei revenind angajatorului, în condițiile legii. Intenția de a prejudicia prin acte sau fapte de hărțuire morală la locul de muncă nu trebuie dovedită.

Puteti sa va adresati la autoritățile competente Inspecția muncii, Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, dar sa si promovati o actiune in instanta.