Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Drepturi de autor film
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Drepturi de autor film

Ce ar mai trebui facut pentru un film documentar creat de un amator, si înregistrat la ORDA, atata vreme cât aceasta înregistrare nu e constitutiva de drepturi de autor cu doar consfinteste ca respectiva creatie exista? Ce anume procedura e constitutiva de drepturi de autor? Mulțumesc anticipat
Bună ziua,

Într-adevăr, înregistrarea creației în registrele ORDA nu este constitutivă de drepturi de autor (art. 4 teza a II-a din OG 25/2006).

Recunoașterea și protecția dreptului de autor se realizează în baza Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe.

Astfel, art. 3 alin. (1) din Legea nr. 8/1996 dispune că: „Este autor persoana fizică sau persoanele fizice care au creat opera”, iar art. 4 alin. (1) din aceeași lege prevede că: „Se prezumă a fi autor, până la proba contrară, persoana sub numele căreia opera a fost adusă pentru prima dată la cunoștința publică.”

Prin urmare, beneficiați de toate drepturile de autor (morale și patrimoniale) și de protecția acestora de la data realizării operei, în condițiile prevăzute de Legea nr. 8/1996.

Din punct de vedere practic, puteți folosi un disclaimer pentru a atrage atenția asupra faptul că sunteți autorul operei (spre ex: „dreptul de autor asupra creației aparține exclusiv autorului. Distribuirea, preluarea etc. nu este posibilă fără acordul prealabil al autorului” etc. etc.).
As mai avea o extindere legat de intrebarea mea, stiti cumva când e necesar un audit juridic al filmului și cine mi-ar putea face asa ceva ?(este contra cost ,se poate gratuit sau care ar fi procedura pentru costuri minime?)