Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Risc pierdere loc de parcare. Bună ziua. Eu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Risc pierdere loc de parcare. Bună ziua. Eu am plătit locul de parcare pe anul acesta. Vreau ...

Bună ziua.

Eu am plătit locul de parcare pe anul acesta. Vreau șă știu dacă există riscul să îmi pierd locul de parcare ptr că am ITP-ul expirat. Urmează să îmi achiziționez altă mașina, dar până atunci pot să rămân fără loc de parcare ?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Politia nu inchiriaza locuri de parcare, cu ce va afecteaza ? E scris in contractul de inchiriere ca ITP trebuie sa fie la zi ? ITP expirat e sanctionabil doar de codul rutier, dvs. platiti impozit pentru masina aia, care nu e radiata fiscal. Asta e conditia principala sa detii un loc de parcare, nu ITP-ul.

Vecinul binevoitor vă vânează locul și ce si-a zis, sa va sperie puțin, o fi cunoscând vreun milițian. Dvs. vă puteți informa exact de pe site-ul primăriei, citind ultimul regulament de atribuire a parcărilor.

Victoria-Viki a scris:

Au fost de la poliție (în urma unei sesizări făcute de către un vecin "binevoitor") și ne-au spus că mașina are ITP-ul expirat și riscam să rămânem fără locul de parcare.

latka, moderator
In orasul meu ( municipiu mare , resedinta de judet ) este prins un paragraf in regulamentul care reglementeaza atribuirea locurilor de parcare ca acestea ( locurile de parcare ) se inchiriaza posesorilor de autoturisme necesare familiei ( autoturismele ) pentru nevoile lor zilnice . Nu e un citat , nu am regulamentul in fata , dar am vecini care au pierdut contractul de inchiriere pentru ca nu au mai circulat cu masina o buna perioada de timp ( unul avea autoturismul stricat , alti doi erau de fapt plecati in strainatate ) . Masinile au fost considerate abandonate pe domeniul public si ridicate . Politia comunitara a venit de cateva ori , au lasat instiintari in parbriz ca proprietarii sa se prezinte la Primarie pentru clarificarea situatiei , dar au si facut poze ( masinile pline de praf , de frunze , cu anvelopele mai desumflate , cu pozitia rotilor neschimbata fata de anumite repere , etc. ) . Probabil asta au avut in vedere , ca o masina pe care nu o misti nu este folosita pentru asigurarea nevoilor de deplasare ale familiei , oricum , contractul lor a fost reziliat . Foarte probabil toate s-au intamplat urmare a reclamatiilor altor doritori de locuri de parcare , sunt extrem de vanate . Autoturisme multe , locuri de parcare... atat cat se poate ...
CHKa, utilizator
In Bucuresti, de ex., ITP-ul e obligatoriu (eu l-am uploadat cand am depus actele pentru licitatie). si poate e vorba de Politia Locala, ei sunt celalalt brat al primariei. faceti ITPul e 200 lei. asta daca nu dati masina la programul Rabla

latka a scris:

Politia nu inchiriaza locuri de parcare, cu ce va afecteaza ? E scris in contractul de inchiriere ca ITP trebuie sa fie la zi ? ITP expirat e sanctionabil doar de codul rutier, dvs. platiti impozit pentru masina aia, care nu e radiata fiscal. Asta e conditia principala sa detii un loc de parcare, nu ITP-ul.

Vecinul binevoitor vă vânează locul și ce si-a zis, sa va sperie puțin, o fi cunoscând vreun milițian. Dvs. vă puteți informa exact de pe site-ul primăriei, citind ultimul regulament de atribuire a parcărilor.

Victoria-Viki a scris:

Au fost de la poliție (în urma unei sesizări făcute de către un vecin "binevoitor") și ne-au spus că mașina are ITP-ul expirat și riscam să rămânem fără locul de parcare.

adriandimitriu, utilizator
ITP-ul și RCA-ul valabile sunt condiții necesare la atribuirea unui loc de parcare, demonstrează existența unei mașini care poate circula, că nu e o rabla depozitata aiurea în fața blocului. Nu
am gasit expirarea ITP drept condiție de reziliere.
latka, moderator
În contractul de atribuire a locului de parcare sunt trecute condițiile. La mine în sector, deja bazele de date sunt legate, primăria știe dacă ai RCA, ITP valabil. Nu știu dacă reglementarea, care condiționează deținerea locului de parcare de valabilitatea celor două documente, la nivel de autoritate locală, este opozabilă altor reglementări generale.
Nu am înțeles dacă aveți RCA-ul la zi fiindcă, deja, s-au dat sentințe prin care RCA-ul este obligatoriu chiar dacă nu folosești mașina.
Nu cred că puteți avea probleme; în cel mai rău caz, dacă veți fi notificat, veți explica la primărie că urmează să vă achiziționați altă mașină, ei au interesul să primească banii, nu să facă șicane cetățenilor. Și mai sunt și o mulțime care abuzează, subînchiriind locurile de parcare

Victoria-Viki a scris:

Bună ziua.

Eu am plătit locul de parcare pe anul acesta. Vreau șă știu dacă există riscul să îmi pierd locul de parcare ptr că am ITP-ul expirat. Urmează să îmi achiziționez altă mașina, dar până atunci pot să rămân fără loc de parcare ?

Mulțumesc anticipat pentru răspuns.