avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în ...

Buna ziua,
Persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani, fără penalizare, Doresc sa va intreb daca ar tb sa ies la pensie ptr limita de varsta in martie 2025 cu acesta modificare pot iesi la pensie pentru limita de varsta in martie 2023?
Cel mai recent răspuns: Daiana04 , utilizator 19:47, 5 Iunie 2023
Daca localitate dvs. este nominalizata in legea pensiilor nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare si ati locuit 30 de ani in localitate, puteti iesi la pensie cu 2 ani mai devreme, fara penalizari.
Adică pensie anricipata?
Nu, pensie la limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Daiana04
Utilizator
08:23, 24 Mai 2023
Adică pensie anricipata?
-Pensie anticipata partiala fara penalizare.
Asa se numeste pensionarea cu aplicarea prevederilor art.65(5) din legea 263/2010(zona poluata).
Legea spune" reducerea varstei standard de pensionare". Deci de ce pensie anticipata? si fara drept de munca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dosar de pensie anticipata partiala din august 2021 cu plata ... Irina Manuela Irina Manuela Am dosar de pensie anticipata partiala din august 2021 cu plata suspendata, deoarece in toata aceasta perioada am realizat stagiu de cotizare. Traiesc intr-o ... (vezi toată discuția)
Pensionari si probleme juridice muntea_ileana@yahoo.ro muntea_ileana@yahoo.ro Beneficiez de pensie anticipata partial si de reducere de 2 ani la varsta de pensionare din legea 213\\2020,mentionez ca sant de gen feminin si am 56 de ani ... (vezi toată discuția)