Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Art. 50(i) sau art.51(f)? Cu ce articol inregistram in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Art. 50(i) sau art.51(f)? Cu ce articol inregistram in Revisal ...

Art. 50(i) sau art.51(f)? Cu ce articol inregistram in Revisal greva?
Legea dialogului social(367/2022, art. 160-1) ne precizeaza ca raportul de serviciu al angajatului/ lucrătorului, după caz, se suspendă de drept, dar Codul muncii considera participarea la greva drept o suspendare din initiativa slariatului...
Art.51 lit. f C.mun.
Legea dialogului social, lege speciala, lege mai noua, nu abroga tacit 50(i)?
Radamante, utilizator
Nu abroga .
Aveti si o explicatie juridica?
Legea nr. 52/2003 este o lege generală, în timp ce legea nr.367/2002 este o lege specială care prevede soluționarea
conflictelor colective de muncă care apar în legătură cu începerea, desfăşurarea sau încheierea negocierilor colective privind contractele sau acordurile colective de muncă.

Legea generală se aplică în orice materie şi în toate cazurile, mai puţin în acelea în care legiuitorul stabileşte un regim special şi derogatoriu, instituind în anumite materii reglementări speciale, de exemplu, greva, care sunt prioritare faţă de norma de drept comun, regelemntari care se aplică numai acolo unde legea specială nu prevede.