Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se transforma o posesie de teren in proprietate?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se transforma o posesie de teren in proprietate?

Buna ziua, Vreau sa cumpar o casa cu 400 mp teren in proprietate si inca 70 mp iesiti in plus la masuratori ulterioare efectuarii cadastrului, deci pe cadastru sunt doar cei 400 mp. Totul este imprejmuit cu gard din beton si fier forjat din anul 2004 si proprietarul nu a intreprins nimic in a legaliza situatia, adica nu are nici macar un contract de folosinta pt cei 70 mp in plus, deci nu a platit niciodata impozit pt acesti 70 mp. Cei 70 mp apartin statului, primariei. Dincolo de gard mai sunt si alti 3 vecini care se invecineaza cu acesti 70 mp. Daca cumpar casa cu cei 400 mp, cum pot dobandi cei 70 mp in proprietate in aceasta situatie? Multumesc.
gabrielaturism, utilizator
Trebuie văzute actele.
Mergeti la notar sau la avocat cu actele.

Nu pare sa rezolvati ceva acum.
Fără acte asa se vede.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am fost la notar si mi-a spus ca nu poate face niciun fel de mentiune relativ la cei 70 mp deoarece nu este inregistrat cu ei la fisc, nu s-a platit impozit niciodata pe ei. Ma intreb daca dupa cumpararea casei pot primi notificare din partea primariei ca sa mut gardul pana la limita proprietatatii din cadastru avand in vedere ca tot ei, primaria nu a intreprins nimic in sensul de a-l determina pe proprietar sa intre in legalitate, problema fiind cunoscuta, proprietarul fiind o persoana influenta.
gabrielaturism, utilizator