Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua, Poate fi executat un bun imobiliar ipotecat ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua, Poate fi executat un bun imobiliar ipotecat in baza ...

Buna ziua,
Poate fi executat un bun imobiliar ipotecat in baza unui contract de fidejusiune semnat cu un alt creditor?
Apartament luat prin credit ipotecar cu o banca si contract de fidejusiune semnat cu o alta banca.
Contract de fidejusiune semnat pe firma iar apartamentul achizitionat pe persoana fizica care este administratorul firmei.
Multumesc mult!
Bună ziua,

Dacă apartamentul a fost achiziționat de către persoana fizică prin contract de credit ipotecar, banca (creditorul ipotecar) va putea urmări acest bun în baza ipotecii constituite în favoarea sa.

Fidejusorul (societatea) răspunde cu bunurile din patrimoniul său propriu față de creditor. Fideiusorul nu poate să răspundă, pentru obligația pe care o garantează, cu bunurile altei persoane.