avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Intrebare privind prescrierea falsului in acte in ...
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Intrebare privind prescrierea falsului in acte in Italia

Intrebare privind prescrierea falsului in acte in Italia, mai precis sunt in situatia de excludere de la un doctorat cu bursa europeana in baza deciziei consiliului doctoral pe baza unor fapte inventate de tutor+fapte prezentate eronat de tutor, nu inteleg diferenta:
6 ani în cazul în care funcționarul public formează sau modifică integral sau parțial un document oficial;
10 ani în cazul în care falsul se referă la o parte sau la un document complet.

Redau mai jos si textul in italiana

I termini di prescrizione, regolamentati dall’articolo 476, comma 1 e 2 del Codice Penale, sono di:

6 anni nel caso in cui il pubblico ufficiale forma o altera in tutto o in parte un documento ufficiale;
10 anni nel caso in cui la falsificazione riguardi una parte o un documento completo.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Mai 2023
BelaDaniela, utilizator

Alte discuții în legătură

Dosar ,amenda..sau mai rau? blondaiulia blondaiulia buna.va rog din suflet AJUTATI MA cu un sfat sunt Disperat!lucrez de2ani in italia la acelasi post ca badanta!batrana s a imbolnavit si a fost dusa la ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa un italian Calyopee Calyopee Am locuit in Italia o perioada si din relatia de concubinaj cu un italian a rezultat o fetita. Concubinul meu a decedat, iar eu m-am intors in Romania. 1. Ce ... (vezi toată discuția)
Modalitati de dobindirea a cetateniei italiane a copilului in virsta de 9 ani nascut pe teritoriul italiei gigi76bigi gigi76bigi Dobindirea cetateniei Italiane a copilului in virsta de 9 ani nascut in Italia cu parinti Romani rezidenti de 12 ani in Italia. As dori sa stiu daca in urma ... (vezi toată discuția)