Forum AvocatNet Italia Relatia cu autoritatile Intrebare privind prescrierea falsului in acte in ...
Discuție deschisă în Relatia cu autoritatile

Intrebare privind prescrierea falsului in acte in Italia

Intrebare privind prescrierea falsului in acte in Italia, mai precis sunt in situatia de excludere de la un doctorat cu bursa europeana in baza deciziei consiliului doctoral pe baza unor fapte inventate de tutor+fapte prezentate eronat de tutor, nu inteleg diferenta:
6 ani în cazul în care funcționarul public formează sau modifică integral sau parțial un document oficial;
10 ani în cazul în care falsul se referă la o parte sau la un document complet.

Redau mai jos si textul in italiana

I termini di prescrizione, regolamentati dall’articolo 476, comma 1 e 2 del Codice Penale, sono di:

6 anni nel caso in cui il pubblico ufficiale forma o altera in tutto o in parte un documento ufficiale;
10 anni nel caso in cui la falsificazione riguardi una parte o un documento completo.
BelaDaniela, utilizator