avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Modalitati de dobindirea a cetateniei italiane a ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Modalitati de dobindirea a cetateniei italiane a copilului in virsta de 9 ani nascut pe teritoriul italiei

Dobindirea cetateniei Italiane a copilului in virsta de 9 ani nascut in Italia cu parinti Romani rezidenti de 12 ani in Italia.
As dori sa stiu daca in urma dobindiri cetateniei Italiane a parintilor copilul preia in automat cetatenia Italiana?
Daca nu as dori sa stiu daca sunt alte variante de dobindire de catre un minor a cetateniei Italiane.

VA MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 19:11, 24 August 2015

La cittadinanza è l'appartenenza di una persona ad un determinato Stato. E' considerato cittadino italiano dalla nascita il figlio di padre o madre cittadini al momento della sua nascita, ovunque essa avvenga. È cittadino italiano anche chi nasce nel territorio della Repubblica se i genitori sono apolidi (cioè non hanno nessuna cittadinanza) o ignoti oppure se lo Stato di loro appartenenza non prevede per legge che il figlio mantenga la cittadinanza dei genitori.


La disciplina viene poi modificata nel 1992, con la legge n.94, tuttora
vigente, che va formalmente a sostituire tutte le disposizioni precedenti.
Resta fermo che è cittadino per nascita “il f
iglio di padre o di madre
cittadini”. Viene modificata, invece, la disciplina dell’acquisto della
cittadinanza per i nati in Italia da genitori entrambi stranieri: scompare il
requisito della residenza da almeno dieci anni dei genitori; resta fermo che
l’acquisto avviene a seguito di dichiarazione da effettuarsi entro un anno
dalla maggiore età; si aggiunge il requisito dell’avere l’interessato “risieduto
legalmente [nel territorio] senza interruzioni fino al raggiungimento della
maggiore età.

Acquisto della cittadinanza durante la minore età

Particolare attenzione è riservata dalla legge n. 91/92 all’acquisto della cittadinanza durante la minore età a seguito di:

a) riconoscimento o dichiarazione giudiziale della filiazione;

b) adozione;

il tuo caso naturalizzazione del genitore
Interventie moderator
corallia, pe forum mesajele se scriu in limba romana. De asemenea, cand copiati texte trebuie, conform regulamentului, sa puneti si sursa.

@gigi76bigi
Intrebati la primaria de unde locuiti, ei sunt in masura sa va indrume exact. Informatii generale sunt destule pe net insa n-am gasit nicio sursa oficiala in care sa fie descrisa procedura cap-coada. Daca a trecut de parlament legea despre care e vorba in acest link, va fi foarte simplu:
[ link extern ]

Daca nu si a ramas in vigoare vechea legislatie, aici scrie ca o va dobandi la 18 ani:
[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 24 August 2015
Ares-3, moderator
La noi trebuie sa depui cerere si pentru copil. Sa intelegem ca dvs. ati uitat sa mentionati in cererea de solicitare a cetateniei italiena ca aveti un copil si ca doriti ca si acesta sa dobandeasca cetatenia italiana odata cu dvs.? Probabil ca italienii s-au gandit ca fiind nascut pe teritoriul lor va dobandi cetatenia la 18 ani automat pe baza certif.de nastere. Trebuie sa intrebati la ambasada/consulat, ori la Autoritatea pentru Cetatenie Italiana. Dvs.puteti formula cererea in numele copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doresc sa stiu daca pot sa obtin cetatenia italiana jasmine_21 jasmine_21 buna ziua am de 3 ani carte de identitate italiana si cu iubitul meu care este italian avem inpreuna doi gemeni de 15 luni, ei au cetatenia italiana .Eu lucrez ... (vezi toată discuția)
Buonasera, un cittadino italiano se si sposa in romania con una ... Salvatore Palumbo Salvatore Palumbo Buonasera, un cittadino italiano se si sposa in Romania con una cittadina Rumena,ottiene la carta di identità rumena?Abbiamo una bimba insieme. Grazie (vezi toată discuția)
Mostenire dupa un italian Calyopee Calyopee Am locuit in Italia o perioada si din relatia de concubinaj cu un italian a rezultat o fetita. Concubinul meu a decedat, iar eu m-am intors in Romania. 1. Ce ... (vezi toată discuția)