Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... decizia ICCJ nr 20/21.09.2009
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

decizia ICCJ nr 20/21.09.2009

avînd în vedere decizia susmentionată considerati că poate fi aplicată retroactiv ?
Ce se întâmpla cu hotărârile judecătoresti ramase definitive şi irevocabile prin care s-a dispus acordarea drepturilor salariale prevăzute de art 31, alin 1 , lit c şi d din L 188/1999(suplimentul postului si al treptei de salarizare), vor putea fi puse în executare sau nu?
Decizia din 21.09.2009 a ICCJ (recurs in interesul legii) se aplica din 21.09.2009, nu retroactiv. Hotararilor judecatoresti definitive li se aplica Ord 71/2009, esalonare plata pe 3 ani, 2010-2012, sumele sunt prevazute in Legea bugetului de stat 2010

L E G E A
bugetului de stat pe anul 2010
Art.25. – (1) Ordonatorii principali de credite efectuează
plata titlurilor executorii, conform Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr.71/2009 privind plata unor sume prevăzute în titluri
executorii având ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului
din sectorul bugetar, din sumele aprobate la titlul “Cheltuieli de
personal”.
(2) Prin hotărâre a Guvernului, în cazuri temeinic
justificate, în ultima lună a fiecărui trimestru, pot fi majorate sumele
aprobate la titlul “Cheltuieli de personal” în bugetele ordonatorilor
principali de credite finanţaţi integral de la bugetul de stat, pentru
acoperirea necesarului de credite bugetare pentru plata titlurilor
executorii prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului
nr.71/2009, în mod eşalonat pe parcursul anului 2010, din suma
globală prevăzută cu această destinaţie în bugetul Ministerului
Finanţelor Publice – Acţiuni generale.
mersi, aceeasi parere o aveam si eu , dar nu eram foarte sigur.