Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua ! Vreau sa platesc asigurare de sanatate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua ! Vreau sa platesc asigurare de sanatate ,caci nu mai ...

Buna ziua ! Vreau sa platesc asigurare de sanatate ,caci nu mai sant asigurat. Unde si ce suma lunara, pentru a fi asigurat in continuare , la sistemul de stat. Multumesc!
Veți depune declaratia unica la finanțe în care veți completa partea referitoare la contribuția la sanatate prin optiune. Adică plătiți pentru sase luni (1800 lei) și veți fi asigurat un an. Plata o veți face apoi la trezorerie.
Persoanele fără venituri fiscalizate care vor să se asigure la sistemul asigurărilor sociale de sănătate în cursul anului 2023 vor folosi modelul şi conţinutul formularului 212 „Declarație unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice”, reglementat prin Ordinul preşedintelui ANAF nr. 2.541 din 19 decembrie 2022 (OP ANAF nr. 2.541/2022).