Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. La noi la bloc s-a instalat dispozitiv de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. La noi la bloc s-a instalat dispozitiv de card de ...

Buna ziua. La noi la bloc s-a instalat dispozitiv de card de acces, fara interfon in apartament. Pentru cei de la etajele superioare este foarte greu sa coboare ori de cate ori vine cineva la ei. Este legal? Sunt si persoane cu dizbilitati in bloc.
Nu este vorba despre legalitate,nu exista acte normative care sa reglementeze dacă accesul.in bloc se face cu interfon sau cu card..E o problema de organizare interna care trebuia discutata în cadrul adunărilor generale a proprietarilor.Daca majoritatea au optat pt varianta fără interfon ceilalți nu au decât sa caute soluții,cumpăra mai multe carduri ,conving mai mulți nemulțumiți și încearcă sa instaleze interfon doar în apartamentele respective etcetc
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc
Daca incepeti sa va plangeti presedintelui si la administrator si mai convingeti si cativa vecini si mai mergeti data viitoare la adunarea generala adica la sedinte atunci poate votati si o modificati sa fie cu cod , sau cu legatura video si deschidere din casa.
Mai toate au si cod, Daca il aflati il puteti comunica vizitatorilor dv.
Eu aș sesiza totuși ISU pentru că acest sistem împiedică accesul eficient în cazul producerii unor urgențe medicale, privind incendiile etc. în condominiu. Legea 307/2006 conține cel puțin o contravenție relevantă.în speță.