Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua .sunt cetatean roman,am cunoscut aici in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua .sunt cetatean roman,am cunoscut aici in tara la mine ...

Buna ziua .sunt cetatean roman,am cunoscut aici in tara la mine un cetatean egiptean crestin.Este casatorit acolo in tara la el ,dar este si lucreaza aici .spune ca este despartit de sotia lui ,doar ca nu poate divorta acolo in Egipt.de ce nu poate divorta ?
Probabil datorita legii islamice sau poate nu vrea.Cautati pe net informații despre legea egipteana privind divorțul și o sa va lamuriti dacă va minte sau chiar e dificil..
Cautati pe net informații despre legea egipteana privind divorțul

Am găsit eu un material despre căsătoria / divorțul în Egipt. Pentru creștini se pare că e interzis, dar la musulmani e fascinant :)
[ link extern ]
Pe foarte scurt:
In timp ce casatoria crestina exclude divortul, cea musulmana il reglementeaza. In caz de divort sotia primeste Moakhar Sadak, Nafaqa, Muta’a, mobila si bijuteriile conform contractului. Intr-un cuplu musulman sunt permise doar trei divorturi iar cei doi nu se pot intoarce unul la celalat decat dupa ce femeia se va fi casatorit si divortat de un alt barbat.