Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Detin o firma careia vreau sa ii schimb adresa ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Detin o firma careia vreau sa ii schimb adresa sediului social.

Noua adresa va fi in apartamentul detinut de tatal meu.
Firma isi desfasoara activitatea in afara sediului social (sediul social fara activitate).

- Trebuie obtinut acordul vecinilor si a asociatiei de proprietari pentru stabilirea sediului social in apartamentu?
- In apartamentul tatalui meu mai figureaza sediul social al firmei detinute de el (fara mentiunea unei camere). Prin contractul de comodat ce il semnez cu el (persoana fizica) pot sa mentionez una dintre camera ca fiind sediul social pentru firma mea? In situatia data trebuie sa isi modifice si el adresa sediului social pe o alta camera din apartament?
- Puteti sa imi oferiti un link catre un contract de comodat care sa respecte legislatia in viguare?

Multumesc anticipat
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Trebuie obtinut acordul vecinilor si a asociatiei de proprietari pentru stabilirea sediului social in apartamentu?” - dacă la sediul social nu se desfășoară nicio activitate nu este necesar acordul vecinilor sau avizul asociației de proprietari (art. 17 alin. (6) din Legea nr. 31/1990).

In apartamentul tatalui meu mai figureaza sediul social al firmei detinute de el (fara mentiunea unei camere). Prin contractul de comodat ce il semnez cu el (persoana fizica) pot sa mentionez una dintre camera ca fiind sediul social pentru firma mea? In situatia data trebuie sa isi modifice si el adresa sediului social pe o alta camera din apartament?” - nu mai există interdicția ca în același imobil să fie înregistrate atâtea societăți câte camere are imobilul respectiv. Astfel, vă puteți stabili sediul social în același imobil, fără a fi necesar ca societatea tatălui dvs. să își modifice sediul.

Puteti sa imi oferiti un link catre un contract de comodat care sa respecte legislatia in viguare?” - vă recomand să consultați un avocat care să redacteze contractul de comodat.
Gabriel Ciurea, Avocat