avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Atv-urile au voie pe străduțe cu deschidere de 7 m ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Atv-urile au voie pe străduțe cu deschidere de 7 m între case? ...

Atv-urile au voie pe străduțe cu deschidere de 7 m între case?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:25, 3 Iunie 2023
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bineinteles, de ce nu ar avea?
Daca este vorba despre
străduțe cu deschidere de 7 m
respectiv drum public,ATV pot circula numai cu respectarea anumitor conditii
In Romania prin cuvantul atv se inteleg mai multe.. quaduri 90%
Multe persoane nu fac diferenta intre ATV si QUAD.
Este diferenta semnificativa intre condus ATV in padure si pe strada...
In Romania, ATV-urile se inmatriculeaza la fel ca vehiculele=moto sau auto., proprietarii ar trebui sa achite taxe, RCA,
La ATV se fac ITP,
Este diferenta intre ATV proprietate si cel inchiriat pentru o plimbare ...
In Romania legislatia rutiera nu este clara in ceea ce priveste circulatia ATV
In Europa centrala: Austria, Germania, Elvetia - anumite categorii de Quad/ATV se inmatriculeaza si au voie teoretic sa merga oriunde, insa acolo proprietarii terenurilor si drumurilor interzic accesul iar interdictiile se respecta.
In Europa sudica nu exista restrictii, altele decat cele dictate de proprietari.
Bineinteles, de ce nu ar avea?

In Romania ,exista UAT care au dispus HCL de interzicere acces ATV pe drumuri publice-vezi hotarare consiliu local Targu Neamt










Ghinion, doamna nu e acolo. Apoi, daca e asa, nu e vb oricum de lățimea drumului ci in general nu circula in acel oras.
Unde exista restricții de vreun fel,e indicator.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Iunie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Circulația auto în fond forestier: legală, sau nu? codul silvic ... matei_dragomir matei_dragomir Circulația auto în fond forestier: legală, sau nu? Codul Silvic (Legea 46/2008) prevede că accesul auto/moto/atv este interzis în fondul forestier ... (vezi toată discuția)
Amenda politia locala auricius auricius Am circulat si am parcat pe un drum asfaltat care este accesul catre un stadion din localitatea Videle,drum care limiteaza parcul public din localitate. Am ... (vezi toată discuția)