Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Atv-urile au voie pe străduțe cu deschidere de 7 m ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Atv-urile au voie pe străduțe cu deschidere de 7 m între case? ...

Atv-urile au voie pe străduțe cu deschidere de 7 m între case?
Bineinteles, de ce nu ar avea?
Daca este vorba despre
străduțe cu deschidere de 7 m
respectiv drum public,ATV pot circula numai cu respectarea anumitor conditii
In Romania prin cuvantul atv se inteleg mai multe.. quaduri 90%
Multe persoane nu fac diferenta intre ATV si QUAD.
Este diferenta semnificativa intre condus ATV in padure si pe strada...
In Romania, ATV-urile se inmatriculeaza la fel ca vehiculele=moto sau auto., proprietarii ar trebui sa achite taxe, RCA,
La ATV se fac ITP,
Este diferenta intre ATV proprietate si cel inchiriat pentru o plimbare ...
In Romania legislatia rutiera nu este clara in ceea ce priveste circulatia ATV
In Europa centrala: Austria, Germania, Elvetia - anumite categorii de Quad/ATV se inmatriculeaza si au voie teoretic sa merga oriunde, insa acolo proprietarii terenurilor si drumurilor interzic accesul iar interdictiile se respecta.
In Europa sudica nu exista restrictii, altele decat cele dictate de proprietari.
Bineinteles, de ce nu ar avea?

In Romania ,exista UAT care au dispus HCL de interzicere acces ATV pe drumuri publice-vezi hotarare consiliu local Targu Neamt

Ghinion, doamna nu e acolo. Apoi, daca e asa, nu e vb oricum de lățimea drumului ci in general nu circula in acel oras.
Unde exista restricții de vreun fel,e indicator.
gi-jane2, moderator