Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... În municipiul Bucuresti mai este voie cu Atv zgomotos?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

În municipiul Bucuresti mai este voie cu Atv zgomotos?

Este, este.
Comisar-sef Marian Motoc de la Politia Rutiera a Capitale a declarat
ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras.
Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate

Vehiculele de tip ATV care circulă pe drumurile publice trebuie înregistrate sau înmatriculate conform categoriei pentru care sunt omologate de RAR, indiferent de frecvența, durata sau lungimea deplasării.
ynocentta, utilizator
Poate sa declare orice, nu exista lege / Og/ hcl care sa interzica.
Oricum sunt putine, eu personal n-am vazut decat pe la.benzinarii, nu le-au.luat in scopul de a merge prin oraș.
gi-jane2, moderator
Sunt foarte multe ATV ,.atat de multe incat se si inchiriaza,mai ales in zone montane sau statiuni turistice
Deoarece sunt considerate drept vehicule,proprietarii sau utilizatorii ATV-urilor detin obligatia cand se deplaseaza pe drum public sa detina permis de conducere,RCA,ITP etc ,or putini detinatori ATV efectueaza ITP si RCA,impozit nu mai discutam
Doamna, vorbeam de Bucuresti, si ce legatura care cu faptul ca le trebuie rca si itp? Pai, nu e normal sa trebuiasca?!