avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... parintii mei au decedat in 1996, 1998 sora mea a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

parintii mei au decedat in 1996, 1998 sora mea a decedat in ...

Succesiune

parintii mei au decedat in 1996,, 1998 sora mea a decedat in 2012 doresc sa deschid susccesiune dar in acelasi timp doresc ca bunurile sa fie trecute pe fiul meu avind virsta de 38 ani iar eu 76 ani.
taxa pt acest fel de suscesiune este mai mare ?
multumesc
Ultima modificare: Duminică, 4 Iunie 2023
bulzanv, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:30, 4 Iunie 2023
Taxele depind de valoarea bunurilor din masa succesorala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura succesiune Lily2012 Lily2012 Buna ziua, Va rog sa ma indrumati cu privire la procedura succesiunii de urmat in cazul in care ambii parinti au decedat, primul in 2008, iar al doilea in ... (vezi toată discuția)
Succesiune ostroveanu ostroveanu Eu si sora mea suntem mostenitorii unei case la tara plus terenul aferent acesteia , nu am facut succesiunea dupa decesul ambilor parinti , ultimul decedind ... (vezi toată discuția)
In certificat mostenitor emis in 1957 din totalul de 4 ha este ... bulzanv bulzanv In certificat mostenitor emis in 1957 din totalul de 4 ha este trecut tatal meu care are drept la 2 ha pamint si sora lui avind drept la alte 2 ha ... (vezi toată discuția)