avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vă salut ! Am fost amendat pentru 3 contravenții . ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vă salut ! Am fost amendat pentru 3 contravenții . 870 290 ...

Vă salut !
Am fost amendat pentru 3 contravenții .
870
290
4000 lei , in procesul verbal suma este greșita .
5160 trebuie sa fie , politistul a scris 4160 . La jumate de achitat a scris corect 2580 lei .
Puncte de penalizare sunt 6 .
4000 lei este pentru tahograful unui camion care a avut eroare . Ce șanse sunt in instanța sa cer nulitatatea procesului vb din cauza ca suma este greșita ?
Vă mulțumesc .
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 01:33, 7 Iunie 2023
E doar o eroare materiala, in termeni juridici. Nu se anuleaza PV de contraventie.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iunie 2023
latka, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal completat gresit ivsalex ivsalex Buna ziua. In data de 30.05.2020 am fost surprins cu viteza de 75 km/h in localitate, fiind oprit de politie. Agentul constatator mi-a aplicat 4 puncte de ... (vezi toată discuția)
Contestare p.v.amenda circulatie pavelbuta pavelbuta Pot cere anularea P.V.pentru faptul ca mi s-a calculat gresit punctul de amenda.Mai precis,punctul de amenda este de 10 la suta din salariul minim brut,deci ... (vezi toată discuția)
Proces verbal intocmnit gresit nu corespunde data si incadrarea contravntei mihai0888 mihai0888 Acum o luna de zile am fost oprit cu masina de serviciu in trafic fara intentie nu am avut permisul de conducere la mine politistul mia trecut acest fapt in ... (vezi toată discuția)