Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Daca nu se aplica legea de catre Casa de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Daca nu se aplica legea de catre Casa de pensii si ...

Buna ziua,
Daca nu se aplica legea de catre Casa de pensii si societatea la care lucrez,care este calea cea mai rapida de rezolvare?
Plangere penala este o solutie?
Multumesc!
la care lege va referiti ? dati ceva detalii, ce nu se respecta ?
Legea 197/2021,care completeaza legea 263/2010.
Casa de Pensii o ignora,iar societatea o aplica din 01.04.2022.
Legea 197/2021 nu are nicio legatura cu angajatorul ..

Precizări referitoare la noutățile introduse prin Legea nr. 197/16.07.2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 712/19.07.2021
[ link extern ]
Eu lucrez in continuare si angajatorul nu mi-a platit drepturile,conform legii,in perioada 18.08.2021-01.04.2021.
A fost intrebat,iar raspunsul a fost:asa vor muschii mei!
Despre ce drepturi vorbiti ?

legea invocata se refera la cu totul altceva?
Cornel Vasile, Consilier juridic