Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un ...

3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă: a) minorul este membru de familie al majorului; b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

Ce înseamnă mai exact "poziția sa recunoscută de încredere sau autoritate" face cumva referire la ,preot,politician,asistent medical,militar,politist,jandarm?
Da