Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, urmeaza sa semnez un contract individual de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, urmeaza sa semnez un contract individual de munca ...

Buna ziua, urmeaza sa semnez un contract individual de munca pe perioada determinata de un an. Intrebarea mea este in ce conditii pot sa imi dau demisia, dupa incetarea perioadei de proba, pe cale amiabala, fara sa existe amenzi sau procese. Multumesc!
Demisia va puteti da oricand..dar va trebui sa stiti ca poate fi cu sau fara preaviz...amenzi pentru demisie nu exista.

Insa, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
Multumesc, alte riscuri, penalitati exista? Este vorba de demisie cu preaviz, asa este stipulat in contract. Ma intereseaza daca pot sa imi dau demisia din motive personale, daca nu voi fi multumit etc. sau daca este nevoie de justificare profesionala ori de alt tip.
Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.