Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Veniturile de completare peste indemnizatia de somaj ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Veniturile de completare peste indemnizatia de somaj se dau doar ...

Veniturile de completare peste indemnizatia de somaj se dau doar daca a fost vorba de concediere colectiva si numai pentru anumite sectoare de activiatate?
acordarea venitului lunar de completare, ca măsură de protecție socială de care beneficiază persoanele disponibilizate în baza unui plan de disponibilizare din cadrul operatorilor economici pentru care s-a aprobat acordarea ajutoarelor de stat pentru facilitarea închiderii minelor de cărbune necompetitive, prevăzute în anexa nr. 1 , respectiv persoanelor disponibilizate de la operatorii economici nominalizați în anexa nr. 2din OUG 69/2019.

Se acorda pentru concedierile colective în condițiile în care există un plan de disponibilizare aprobat potrivit prezentei ordonanțe de urgență.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic