Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Incendiu din neglijență
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Incendiu din neglijență

Salutare
Acum o lună a avut loc un incendiu in blocul in care locuiesc. Anume, acoperișul a luat foc datorita unei improvizații electrice făcute de un vecin. Acel vecin era singurul care avea acces la pod. El a pus stăpânire pe pod si nimeni nu putea sa depoziteze ceva acolo sau sa intre macar fără acordul lui. Acoperișul de deasupra scării a ars complet. Primăria nu bagă în seamă cazul, dar am aflat că o cale rapidă de a rezolva situația este dacă vecinii l-ar da în judecată. Datorită dinamicilor dintre ie, nu s-a întâmplat până acum. Eu nu locuiesc în apartament, sunt mereu plecat. Dar la întoarcere am aflat aceste detalii. Vreau să știu cum pot să îl dau în judecată pe acest vecin și cum mă pot asigura că în cel mai scurt timp posibil va fi condamnat pentru a plătii reparațiile. El, bineinteles, neagă orice acuzație.
Podul reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 partea comuna de imobil de locuit in comun poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar numai cu acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari prin incheierea d econtract de locatiune sau de folosinta
ISU nu permite depozitarea de bunuri cu risc in partea comuna de condominiu
Deoarece podul reprezinta parte comuna a carui stare tehnica intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari,aceasta detine autoritatea si compeenta sa realizeze acte si actiuni pentru solutionare -inclusiv actiune in instanta
Asociatia de proprietari daca decide actionarea in instanta,va avea nevoie sa probeze legal acuzatiile ,respectiv va fi necesara expertiza tehnica pod care sa concluzioneze asupra factorilor care au generat evenimentul sa identifice si sa nominalizeze vinovatul,eventual sa evalueze pagubele
Cauza producerii incendiului se stabileste prin PV incheiat de catre ISU-pompieri in urma stingerii incendiului.
O expertiza tehnica extrajudiciara si chiar una judiciara nu stabileste vinovatii ci responsabilitati pentru producerea evenimentului care pot fi retinute in sarcina unor persoane, asociatii sau firme, dupa caz. Vinovatii poate stabili doar instanta de judecata.
Vinovatii poate stabili doar instanta de judecata.

Inclusiv politia prin PV stabileste ca autor ,in speta prezentata este persoana care
era singurul care avea acces la pod.
datorita unei improvizații electrice

In baza documentelor emise de catre autoritati,instanta de judecata in final dispune hotarari
Instanta dispune hotarari in baza concluziilor rapoartelor expertilor tehnici,expertilor financiar contabili,expertizelor medicale