avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, dacă refuz detașarea la un alt punct de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, dacă refuz detașarea la un alt punct de lucru din ...

Bună ziua ,dacă refuz detașarea la un alt pct de lucru din alta localitate pot primi șomaj,,,după 33 de ani la aceasta unitate.......
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:49, 21 Iunie 2023
Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca alte condiții
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Refuzul detașării poate constitui motiv de cercetare disciplinară.
Ultima modificare: Luni, 19 Iunie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ar putea sa îmi desfacă contractul de munca pt refuz?

patrichenicuta a scris:

Bună ziua ,dacă refuz detașarea la un alt pct de lucru din alta localitate pot primi șomaj,,,după 33 de ani la aceasta unitate.......

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Detaşarea este obligatorie, salariatul neputând refuza executarea detaşării, în caz contrar fiind susceptibil a răspunde disciplinar, inclusiv cu desfacerea disciplinară a contractului de muncă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
asa am o banuiala ca nu e detasare ce face angajatorul ci doar schimbarea locului muncii! punctul acela de lucru apartine tot angajatorului?
Schimbarea locului de munca unilateral se poate face numai în anumite situații.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salut, am o problema la locul de munca. lucrez pentru o firma ... Grigore91 Grigore91 Salut, am o problema la locul de munca. Lucrez pentru o firma subcontractoare în șantierul naval vard braila. După o perioada am fost închiriat de firma ... (vezi toată discuția)
Detasare personal Andi Andreea Andi Andreea Buna ziua, Se pot detasa angajatii dintr-o firma , iar aceasta sa ramana fara activitate? Si daca angajatii refuza detasarea , ce ar trebui sa faca ca sa nu ... (vezi toată discuția)
În caz de restrângere a activității.,medicale într-un spital, asistentul medical poate fi mutat fără consimțământul lui în policlinica? Vlad marcela Vlad marcela Bună ziua. Lucrez la secția de neurologie, că asist. medical de 25 de ani, datorita unor lucrări de renovare s-a dispus, redistribuirea, a 5 asistente în ... (vezi toată discuția)