Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, dacă refuz detașarea la un alt punct de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, dacă refuz detașarea la un alt punct de lucru din ...

Bună ziua ,dacă refuz detașarea la un alt pct de lucru din alta localitate pot primi șomaj,,,după 33 de ani la aceasta unitate.......
Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca alte condiții
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Refuzul detașării poate constitui motiv de cercetare disciplinară.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Ar putea sa îmi desfacă contractul de munca pt refuz?

patrichenicuta a scris:

Bună ziua ,dacă refuz detașarea la un alt pct de lucru din alta localitate pot primi șomaj,,,după 33 de ani la aceasta unitate.......

Detaşarea este obligatorie, salariatul neputând refuza executarea detaşării, în caz contrar fiind susceptibil a răspunde disciplinar, inclusiv cu desfacerea disciplinară a contractului de muncă.
asa am o banuiala ca nu e detasare ce face angajatorul ci doar schimbarea locului muncii! punctul acela de lucru apartine tot angajatorului?
Schimbarea locului de munca unilateral se poate face numai în anumite situații.