Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social SRL prin aport in natura
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social SRL prin aport in natura

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma ajute cineva in urmatoarea problema:
doresc sa fac o majorare de capital social la un SRL.Ma intereseaza care este procedura pe care trebuie sa o urmez.
Mentinez ca,majorarea de capital se va face prin aport in natura.
Va multumesc!
Va trebuie o evaluare a terenului sau cladirii.
Daca aportul este un imobil trebuie facuta o expertiza de evaluare iar actul modificator trebuie facut in forma autentica.
Uite mai jos iti dau si un material de pe net cu citate din literatura de specialitate.

"5.3.3. Marirea capitalului social prin aport în natura
5.3.3.1. Generalitati. Aporturile în natura au ca obiect bunuri mobile si
imobile, drepturi cu valoare patrimoniala si, în general, toate bunurile cu exceptia
numerarului.13
Marirea capitalului social prin aport în natura este supus acelorasi reguli în
principiu ca si marirea capitalului social prin aport în numerar.
Dispozitii specifice sunt cuprinse în art. 215 din legea 31/1990 modificata , care
reglementeaza necesitatea si procedura aportatorilor.
5.3.3.2. Evaluarea aporturilor în natura. Adunarea extraordinara a
actionarilor care a hotarât majorarea capitalului social va numi unul sau mai multi experti
conform art.38 si 39 din legea 31/1990 modificata.. Daca exista aporturi în natura
adunarea generala extraordinara numeste unul sau mai multi experti care var evalua
bunurile patrimoniale.
Hotarârea adunarii generale extrordinare trebuie sa cuprinda descrierea aporturilor
în natura, numele persoanelor ce le efectueaza si numarul actiunilor emise în schimb.
Prin analogie restrictiile art. 39 referitoare la înmatricularea societatii se vor aplica
si la majorarea de capital social prin aporturi în natura.
Nu pot fi numiti experti:
- rudele sau afinii pâna la gradul al patrulea inclusiv, ori sotii acelora care au
constituit aporturi în natura sau ai fondatorilor;
13 În societatea pe actiuni nu pot fi aduse ca aporturi creante si servicii. Elena Carcei, Varietati de aporturi
la constituirea societatilor comerciale pe actiuni, în Revista de drept comercial nr. 6/1994, pg. 49
- persoanele care primesc, sub orice forma, pentru functiile pe care le îndeplinesc,
altele decât aceea de expert, un salariu sau o remuneratie de la fondatori sau de la cei care
au constituit aporturi în natura.
-orice persoana careia, ca urmare a relatiilor de afaceri , de munca sau de familie ,
îi lipseste independenta pentru arealiza o evaluare obiectiva a aporturilor în natura,
potrivit normelor speciale care reglementeaza profesia.
Dupa depunerea de catre experti a raportului de expertiza, administratorii
convoaca din nou adunarea extraordinara. Convocarea si desfasurarea adunarii sunt
guvernate de dispozitiile comune, prevazute pentru orice adunare generala si de cele
speciale, prevazute pentru adunarea generala extraordinara.
Daca acceptantul este deja actionar, va trebui sa se abtina de la deliberarile prind
evaluarea aportului sau, în caz contrar, este raspunzator de daunele produse societatii,
daca, fara votul sau, nu s-ar fi obtinut majoritatea ceruta. El poate participa desigur, la
deliberarile privind evaluarile aporturilor altor actionari si, în orice caz, la luarea hotarârii
de majorare a capitalului social.
Dupa depunerea raportului de expertiza adunarea generala va confirma marirea
capitalului social prin aport în natura.
Conform unor opinii evaluarea facuta prin societati de asigurare nu este indicata
întrucat valoarea de asigurare are o anumita functie si nu coincide totdeauna cu valoarea
reala a bunului. Discrepanta actuala dintre valoarea reala a unei cladiri si valoarea sa de
asigurare este evidenta.14
Actiunile emise în schimbul aporturilor în natura vor trebui achitate la data
subscrierii în proportie de cel putin 30% din valoarea lor nominala si integral în termen
de cel mult 3 ani de la data publicarii în Monitorul Oficial a hotarârii adunarii generale
extraordinare.
Exigenta platii integrale a actiunilor din emisiunea precedenta trebuie îndeplinita
si în cazul majorarii capitalului prin aport în natura, dispozitie imperativa din legea
31/1990 modificata .
Actiunile emise în schimbul aporturilor în natura vor fi platite în termen de 3 ani
dela data publicarii în Monitorul Oficial a hotarîrii privind majorarea capitalului social.
14 Ion Bacanu, "Modificarea capitalului social al societatilor comerciale", pag.67.
5.3.3.3. Prima de aport. Daca societatea a acumulat rezerve, actiunile noi
se pot emite la valoarea nominala plus o "prima de aport" care reprezinta diferenta dintre
valoare nominala a actiunilor ce se atribuie aportatorului si valoarea intrinseca (mai mare)
a acestor actiuni.15
Noile actiuni atribuite actionarilor beneficiaza de aceleasi drepturi ca si vechile
actiuni acordându-se acelasi nominal.
Prima de aport are aceeasi functie ca si prima de emisiune si trebuie liberata
integral la subscriere."
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
In prima faza trebuie sa intocmiti o hotarare a adunarii asociatilor prin care hotarati majorarea capita;lului social cu aporturi in natura. Aceasta hotarare trebuie sa o inregistrati la Oficiul Registrului comertului de pe langa tribunal si prin Incheierea judecatorului delegat se va stabili expertul pentru evaluarea bunurilorin natura in vederwa majorarii capit. soc. Este bine sa va raprezinte un avocat, care sa va redacteze inclusiv hotararea asociatilor . Succes!
Multumesc!