avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua , As dori sa stiu daca o terasa care a fost ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua , As dori sa stiu daca o terasa care a fost demolata ...

Buna ziua , As dori sa stiu daca o terasa care a fost demolata si patronul instaleaza o camera exterioara fara a mentiona acest aspect clientilor intra sub incidenta GDPR ? Problema mea este ca atunci ca terasa respectiva era inchisa patronul pentru a preveni diverse incidente de violenta intre clienti a decis sa puna aceasta camera in interiorul terasei inchise independente de restul locatiei tot fara a cere acordul clientilor sau a pune macar un anunt ca li se prelucreaza datele personale , acum ca primaria a demolat partea de exterior a acestei locatii pentru ca nu a detinut autorizatie pe acea parte din local ea devine loc public dupa parerea mea , permitandu-i sa puna mese in exteriorul localului si atat .Deci se supune GDPR sau nu , dat fiind ca aceasta camera nu este indreptata numai catre mesele deservite de acest local ci si stradal , deci se supune vreunei reglementari sau este permis ? Multumesc anticipat .
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 03:29, 20 Iunie 2023
Nu este subiect care sa fie analizat sub reglementarile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari-dupa cum ati inteles sa selectati sectiunea de postare topic
Legile care reglementeaza instalarea si utilizarea unui sistem de supraveghere:

-Regulamentul nr. 679/2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestora a permis implementarea GDPR incepand cu data de 25 mai 2018;
- Instalarea camerelor de supraveghere in spatii publice sau private este reglementata de Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor si de Decizia nr. 52/2012 privind prelucrarea datelor cu caracter personal, prin utilizarea mijloacelor de supravegherea video;
Conform Art. 4 din Decizia nr. 52/2012, supravegherea video este permisa numai in urmatoarele cazuri:
pentru prevenirea si combaterea savarsirii infractiunilor;
-pentru supravegherea traficului rutier si constatarea incalcarii regulilor de circulatie;
-pentru realizarea unor interese legitime, conditia fiind sa nu prejudicieze drepturile si libertatile fundamentale sau interesul persoanelor vizate;
-pentru a indeplini unele masuri de interes public sau pentru a exercita prerogativele de autoritate publica;
-pentru a asigura paza si protectia bunurilor si valorilor, persoanelor, a imobilelor si instalatiilor de utilitate publica, dar si a imprejmuirilor afectate.
-Protectia datelor personale

In cazul in care camerele de supraveghere sunt indreptate si in afara perimetrului aflat in proprietate personala, cu ajutorul unui afis de tipul ,,Atentie! Supraveghere video". trebuiesc informate persoanele care ar putea aparea in cadru si face obiectul datelor preluate si stocate de sistemul de supraveghere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara.cateva indicatii si lamuriri va rog.doresc sa instalez ... ionelazibi_94 ionelazibi_94 buna seara.cateva indicatii si lamuriri va rog.doresc sa instalez pe etajul la care locuiesc o camera de supraveghere orientata catre intrarea in apartament si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. conform gdpr filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor ... Dancolt79 Dancolt79 Buna ziua. Conform GDPR filmatul pe drumurile publice, a vehiculelor cu numerele lor de inmatriculare, intra sub incidenta reglementarilor GDPR cu privire la ... (vezi toată discuția)
Montaj camere de supraveghere la bloc. MihaiGherasim MihaiGherasim Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Locuiesc intr-un bloc cu 4 scari, 10 apartamente pe scara, in ultima scara a blocului (forma de L). Nu avem asociatie de ... (vezi toată discuția)