Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca fara trecere in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca fara trecere in somaj

Buna seara,
Ma aflu in pragul incetarii contractului de munca. ca urmare a desfiintarii departamentului in care lucram 4 salariati. Angajatorul a venit cu un Acord de incetare CIM in care mi se propune art. 55 lit. b) cu acordul partilor si plata la incetare a unei sume ce reprezinta echivalentul a 3 salarii nete lunare de incadrare. De mentionat ca salariul obtinut este mult mai mare, chiar spre dublul celui de incadrare datorita bonusurilor obtinute din activitate.
Problema mea este faptul ca incetarea contractului nu se face si cu darea in somaj. Acceptarea acestui acord ma lasa, pana la gasirea unui alt loc de munca, fara asigurare la sistemul national de sanatate.
In ce masura pot refuza acest acord si solicita trecerea in somaj chiar si fara a parcurge o perioada de preaviz, dar si cu cele 3 salarii compensatorii propuse?
Multumesc!
Dacă se desființează departamentul, normal ar fi fost încetarea c.i.m. cu art.65 alin.1 C.mun., ceea ce va dădea posibilitatea sa beneficiați de somaj.

Neefectuarea preavizului fara afectarea drepturilor este lasata la latitudinea angajatorului

Dvs puteți refuza semnarea acelui acord, intrucat nu aveți obligația de a-l semna.
Va multumesc!
Buna ziua

Verificati toate aspectele inainte de a refuza. in primul rand la cat va incadrati la somaj ca suma. S-ar putea sa aveti surpriza sa descoperiti ca cele salariile compensatorii sunt mai mari ca valoare decat toata perioada somajului. Sunteti asigurat la sanatate inca 6 luni chiar si fara somaj. A, si inca ceva: un coleg s-a trezit ca nu se incadra la somaj pentru ca avea un teren mostenit destul de mare deci sunt si acolo niste conditii.

Mult succes!
crissstina, utilizator
Din experiență, propunerea angajatorului dvs. îmi spune că nu sunt contribuțiile plătite și nu primiți șomaj. Sau nu întruniți condiția de 1 an cu normă întreagă (2 ani cu jumătate de normă) declarată. Măcar vă dă 3 salarii compensatorii. Alții au avut surpriza neplăcută să nu primească nici măcar decizia de încetare a contractului individual de muncă deși au cerut în mod repetat. Vă puteți judeca ulterior, dar timpul trece.
Ionica Porumbel, Consultant in arhivarea documentelor

crissstina a scris:

... Sunteti asigurat la sanatate inca 6 luni chiar si fara somaj. A, si inca ceva: un coleg s-a trezit ca nu se incadra la somaj pentru ca avea un teren mostenit destul de mare deci sunt si acolo niste conditii.

Mult succes!

Nu mai postati informatii care nu au o baza legala ...