Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, sunt o mama divortata cu un copil minor de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, sunt o mama divortata cu un copil minor de 10 ani, fostul ...

Buna ziua , sunt o mama divortata cu un copil minor de 10 ani,fostul meu sot primeste alocatie in Austria, unde lucreaza, dar si-o isuseste el( mentionez ca minorul este in itretinerea mea) . Va rog sa ma sfatuiti ce pasi trebuie sa urmez, ca copilul meu sa beneficieze de acei bani , multumesc pentru raspuns
Puteți recupera legal alocația copilului plătită de statul austriac, dar nu prea aveți cum acționa din România, ci trebuie să faceți reclamație, sau plângere penală la autoritățile statului austriac.

Autoritățile din România nu prea au competență să acționeze în Austria, deoarece este un drept acordat de statul austriac.

În Austria legile privind drepturile copilului privind alocația sunt foarte dure, și soțul dvs poate face pușcărie acolo, dacă nu virează alocația către copil, indiferent în ce țară locuiește copilul.

Dacă nu cunoașteți limba germană și nu vă puteți descurca singură, este necesar să angajați un avocat din Austria specializat pe domeniul minori și familie.
Dapix, utilizator