Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara.Ma numesc PETRE stau intr-un bloc cu 2 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara.Ma numesc PETRE stau intr-un bloc cu 2 etaje,eu stau ...

Buna seara.Ma numesc PETRE stau intr-un bloc cu 2 etaje,eu stau la etajul 2 iar un vecin de la aceeasi scara de la parter la el in apartament a spart peretele despartitor intre 2 camere,deci din 2 camere a spart peretele despartitor si a facut o camera mai mare.
Avea voie sa sparga acel perete despartitor intre cele 2 camere ale sale cu sau fara autorizatie?
La cine sau unde trebuie sa-i fac reclamatie?
Este de ajuns sa-i fac doar eu reclamatie scrisa sau trebuie sa adun mai multi vecini pentru reclamatie?
La primaria de care apartineti si sesizare scrisa la presedintele asociatiei de proprietari.
art 37 legea 196/2018 [ link extern ]

Art 37
(1) Zidurile ce separă proprietățile individuale și/sau părțile comune dintr-un condominiu sunt
proprietate comună.
(2) Zidurile dintre proprietățile individuale, care nu fac parte din structura de rezistență a
condominiului, pot fi reamplasate cu acordul proprietarilor apartamentelor sau spațiilor
respective, în baza unei expertize tehnice și a autorizației de construire, eliberate de autoritatea
publică locală, în conformitate cu legislația în vigoare, cu înștiințarea asociației de proprietari.
(3) Zidurile dintre proprietățile individuale și proprietatea comună care nu fac parte din structura
de rezistență a condominiului pot fi reamplasate numai în baza unei expertize tehnice, prin
modificarea acordului de asociere, cu acordul tuturor proprietarilor din condominiu și a autorizației
de construire, eliberate de autoritatea administrației publice competente în conformitate cu
legislația în vigoare, numai dacă prin aceste modificări nu sunt lezate drepturile celorlalți
proprietari din condominiu.
(4) Proprietarii din condominii au obligația de a depune la președintele asociației de proprietari
fotocopii după autorizațiile de construire pentru executarea lucrărilor, eliberate în condițiile legii, în
scopul recalculării suprafețelor utile și a suprafețelor construite.
(5) Orice modificare a proprietății individuale care necesită emiterea unei autorizații de
construire/desființare, în conformitate cu legislația în vigoare, se aduce la cunoștința asociației
pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din cartea tehnică a construcției, prin depunerea în
copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor și a planurilor
din proiectul tehnic.
Nivea, utilizator
Sesizati oficial directia corp control din primarie si inspectaratul de stat in constructii
Buna seara.Va multumesc pentru raspuns,dar blocul nu are asociatie de proprietari.
Iar la Primarie lucreaza cumnatul sau de 10 ani,are pile nu rezolv nimic!
Nu conteaza ca nu aveti asociatie de proprietari.
Seisizati si la primarie ca nu merg sesizarile pe pile si apoi sesizati la ISC adica inspectoratul de stat in constructii.
Aia vin si amendeaza direct apoi dispun masuri de refacere.
Am inteles,va multumesc.