Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua. Aș dori să știu de ce anume este nevoie ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua. Aș dori să știu de ce anume este nevoie pentru ...

Bună ziua. Aș dori să știu de ce anume este nevoie pentru a deschide un centru educativ/dezvoltare/loc de joaca pentru bebeluși/copii până în 3ani. M'ar interesa de ce firmă este nevoie, și dacă este nevoie de spatiu comercial sau se poate folosi propria locuință.
[ link extern ]

SECȚIUNEA 1
Înființarea și acreditarea unităților de educație timpurie antepreșcolară
Art..4
(1) Unitățile de educație timpurie antepreșcolară pot fi înființate și organizate în sistem public
și privat, în conformitate cu prevederile legale în vigoare.
(2) În localităţile în care există cerere pentru forma de învăţământ în limba maternă a unei
minorităţi naţionale, în unitatea de educație timpurie antepreșcolară pot funcționa secții în limba
minorității respective.
(3) Unitățile de educație timpurie antepreșcolară publice și private prevăzute la art.1alin.(3) și
la art.6, alin.(1) și (6) se supun, după caz, procesului de autorizare, respectiv acreditare de către
Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP), în baza
Metodologiei de evaluare instituțională în vederea autorizării, acreditării și evaluării periodice
a furnizorilor de educație timpurie și a standardelor de referinţă şi indicatorilor de performanță
pentru evaluarea şi asigurarea calităţii în învăţământul preuniversitar, elaborate de către
Ministerul Educației și Ministerul Sănătății.