Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comanda online achitata prin OP
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comanda online achitata prin OP

Bună ziua!
Am plasat pe eMAG o comandă săptămâna trecută, am achitat-o prin OP deoarece am dorit să o achit prin firmă. Vineri mi s-a spus ca pot sa merg sa ridic comanda iar ajunsă în showroom mi s-a comunicat faptul ca nu mi se poată da comanda deoarece încă nu se vede in sistema plata.

Am revenit ieri după ce mi s-a comunicat iar in scris ca plata este vizibila in sistem, iar pe contul de eMAG apare ca fiind achitata. Când m-am dus in showroom, aceeași poveste ca plata nu e in sistem. Le-am arătat clar ca mie îmi apare achitata pe aplicație și ce au zis colegii, și au ridicat din umeri ca ulterior sa îmi spună foarte lejer ca au făcut colegii “o mini ilegalitate” marcând proforma ca achitata in sistem pentru a îmi putea da comanda chiar dacă banii intraseră, dar deși au făcut acest lucru, sistemul nu le permite, plata nefiind vizibila.

Am depus plângeri la ANPC si ODS și intenționez sa acționez in instanța, însă as vrea sa știu dacă am legi pe care îmi pot întemeia plangerea și șanse de câștig.

Multumesc!
Elena Andreea, administrator
mai intai trebuie sa va hotarati ce vreti sa cereti si apoi sa vedeti pe ce va puteti intemeia.
Buna seara,
Reclamația la OPC este nefondata, întrucât, așa cum spuneți ați ales să achiziționați produsul pe firma. In mod normal, ar fi trebuit să primiți prin email sau de pe platforma eMag, factura și chitanța. Daca le aveți, mergeți cu ele in showroom, le arătati documentele și le solicitați să vă dea produsul. Daca și atunci refuza, luați legătura cu un avocat care sa le transmită o notificare in sensul eliberării produsului in termen de 24 de ore de la primirea notificării și punere în intarziere. Daca refuza in continuare, aveți posibilitatea să acționați în instanță cu solicitarea de daune pentru nelivrarea produsului, daca acest fapt v-a cauzat un prejudiciu pentru societate.
Succes și numai de bine!
chitanta nu poate primi, fiindca a achitat cu ordin de plata. singura dovada a primirii platii de catre furnizor este in acest caz extrasul de cont
Livius Laslau a scris:
... In mod normal, ar fi trebuit să primiți prin email sau de pe platforma eMag, factura și chitanța....