Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de locatari

Buna ziua,
Va rog recomandare pentru urmatoarea situatie...
Asociatie de proprietari care nu are contracte individuale pentru energia electrica. Exista un panou central la parterul blocului. In fiecare apartament exista un contor, pe care fiecare locatar trebuie sa-l citeasca lunar dar nu toata lumea declara indexul. Asociatia a montat pe partea comuna un al doilea contor care are citirea diferita fata de cele instalate in fiecare apartament. Ce se poate face? Sunt legale aceste contoare noi montate? Nu s-a oferit nici un fel de documentatie la ele.
Este legală montarea acelui contor, mai mult ca sigur este pentru contorizarea energiei electrice folosită pe părțile comune. Cel de la parterul blocului este contorul general, cel prin care trece și energia electrica din apartamente. Asociația va încheia contract, de acum înainte, doar pentru energia electrica folosită pe părțile comune.
latka, moderator
Nu, poate m-am exprimat eu gresit, acel contor/e contorizeaza consumul din apartamente. Sunt montate contoare pentru fiecare apartament in parte, pe langa cele deja care exista. Pentru partea comuna exista separat.
Axa04, utilizator
Întrebați atunci președintele de asociatie, de rostul acelui contor, conform prevederilor de la art. 28 din legea 196/2018.

Axa04 a scris:

Nu, poate m-a exprimat eu gresit, acel contor/e contorizeaza consumul din apartamente. Sunt montate contoare pentru fiecare apartament in parte, pe langa cele deja care exista. Pentru partea comuna exista separat.

Rostul lor ar fi din cauza locatarilor care nu declara indexul lunar, In urma instalarii celor noi, citirea din incinta apartamentelor va fi nula si se va lua in evidenta citirea celor noi instalate, cu toate ca exista variatii. Nu stiu cat de legal este acest lucru, din moment ce nu s-au oferit certificate de conformitate.
Păi ați scris de un singur contor, cum va putea el individualiza consumurile pentru fiecare ?!? Iar contorul respectiv nu e instalat de asociatie, pentru ca nu are dreptul și nu se ocupă de asa ceva, ci de distribuitorul de energie electrica. Așa că e mai mult decât conform.