Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Angajatorul (SRL) m-a anuntat ca isi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Angajatorul (SRL) m-a anuntat ca isi schimba banca ...

Buna ziua,
Angajatorul (SRL) m-a anuntat ca isi schimba banca de unde va plati salariile. Mi-a transmis ca este obligatoriu pentru toti angajatii sa-si deschida conturi la noua banca, deoarece pentru vechea banca nemaifiind conventie de salarii activa.
Specific ca bancile sunt din Romania si plata se efectueaza in RON.
Am fost la banca unde incasez salariul in prezent si acestia mi-au transmis ca nu se schimba cu nimic relatiile cu mine. atat timp cat pe plati scrie salariu/avans., raman aceleasi avantaje ca si pana acum.
La angajare mi s-a specificat banca unde voi incasa salariul, ramand aceeasi de 7 ani pana in prezent.
Va rog sa-mi transmiteti daca sunt obligat sa-mi deschid cont la banca specificata de angajator pentru incasarea salariului sau acesta poate plati in continuare salariul la banca unde am cont acum.
Multumesc!
Nu sunteti obligat sa va schimbati furnizorul bancar si nu va poate obliga nimeni sa faceti asta.
Mihail Croitoru, Avocat