Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dividendele Societatii comerciale inființată de o ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dividendele Societatii comerciale inființată de o Asociație (ong)

Bună ziua. Se dă următoarea speță.
O institutie publica (Consiliu judetean sau Consiliu local/primarie) alături de 2 privați (S.A. și un S.R.L.) inființează o Asociație Non Profit (O.N.G.) conform OG 26/2000. Totodată, art. 47 din actul normativ anterior, prevede posibilitatea Asociațiilor de a înființa societăți comerciale, iar membrii asociației doresc inființarea unui S.A. Dividendele obținute de Asociație din activitatea Societății Comerciale (S.C. Asoc S.A.), dacă nu se reinvestesc in același S.A., acestea se folosesc in mod obligatoriu pentru realizarea scopului Asociației.
Având in vedere că din Colegiul Director al Asociației, fac parte pe lângă Instituția publică, și cei 2 privați (S.C. xxx S.R.L. și S.C. yyy S.A.) vă rog să imi spuneți dacă:
1. Cei 2 privați, S.C. xxx SRL și S.C. yyy SA, au dreptul să obțină dividende din S.C. Asoc S.A. (societatea comercială inființată de Asociație-ong) dat fiind faptul că ei fac deja parte Colegiul Director al Asociației (Ong)?
2. In situația in care membrii asociației (xxx Srl și yyy Sa) care fac parte din colegiul director, NU au dreptul să obțină dividende de la societatea comercială inființată de asociație (sc. Asoc S.a), aceștia ar avea posibilitatea LEGALĂ de a recurge la o altă firmă (societate comerciala) externă, străină de asociație, dar care să facă parte din S.A.-ul asociației ( sc Asoc Sa), iar această această firmă externă (S.C. zzz S.A.) să fie deținută de aceiași membri care dețin societatea SC yyy SA.
Practic, membri SC yyy S.A. sunt aceiași din SC zzz S.A., dar sc zzz SA nu face parte din asociatie, ci doar vin pentru culegerea dividendelor din S.c. Asoc S.a. Este legală această posibilitate? există cadru legal pentru așa ceva. Dacă da, imi puteți indica?
Vor avea obligatoriu dreptul la dividende doar daca au și cota parte din capitalul social al acelei societăți înființate de ong și celelalte doua entități comerciale.
Dacă e societate înființată doar de ong, nu vor incasa dividende nimeni altcineva.
Vă rog să elaborați. Deci, ce spuneți dumneavoastră, este că, in ciuda faptului că cele doua societați comerciale Xxx și yyy fac parte din colegiul director al ONG-ului, acestea vor avea dreptul la dividendele rezultate din societatea comercială inființată de ONG?

și la ce vă referiți mai exact cand spuneți că "Dacă e societate înființată doar de ong, nu vor incasa dividende nimeni altcineva."?

va rog să explicați mai in detaliat că sa pot înțelege.

george-neagu a scris:

Vor avea obligatoriu dreptul la dividende doar daca au și cota parte din capitalul social al acelei societăți înființate de ong și celelalte doua entități comerciale.
Dacă e societate înființată doar de ong, nu vor incasa dividende nimeni altcineva.

Dreptul la dividende provine din faptul ca se regăsesc doar în capitalul social al acelei societăți înființate, nu ca sunt în consiliul director al ong.
Păi și se poate ca o societate comercială care nu are legătură cu Asociația, să facă parte din societatea comercială inființată de asociație?

repet, Sc Asoc Sa, este inființată de asociație, iar Sc yyy Sa, nu dorește sau nu poate sa facă parte din Sc Asoc Sa, dar dorește să vină cu o alta societate comercială, Sc zzz Sa, in acționariatul Sc Asoc Sa.

george-neagu a scris:

Dreptul la dividende provine din faptul ca se regăsesc doar în capitalul social al acelei societăți înființate, nu ca sunt în consiliul director al ong.