avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pagube create de pisici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pagube create de pisici

Buna ziua,
Stau la casa iar pisica vecinilor imi face pagube masinii.
Ultima data a zgariat capota incat a trebuit sa o vopsesc.
Le-am explicat, dar nu au luat nicio atitudine, mai mult au spus "sa imi asum, pentru ca stau la casa si nu are ce sa ii faca la pisica".
Cum pot proceda in astfel de cauze, daca pisica mai face pagube?
Pisica are un obicei si se urca mereu pe masina mea.
Am camere in dreptul masinii si o vad de fiecare data, cand se urca pe masina.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Il puteti da in judecata si de preferat sa aveti martori daca masina este pe strada sau camere daca este in interiorul proprietatii.
Sau macar faceti un film video cu telefonul.
Mai ramane sa dovediti si ca este pisica lor..
De ce nu conectati caroseria masini la o sursa mica de curent sa vedeti ca nu se mai aproprie dupa ce o pateste de 2 3 ori.
Desfaceti bornele bateriei inainte . Nu sare siguranta ca este asigurata izolarea fata de pamant prin cauciucuri.
E plin internetul de astfel de filme . In special pasarile (porumbeii faceai probleme masinilor).
Altii au un aparat de asigura alimentarea gardurilor si conecteaza masina ca si cum ar fi gardul .
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
w_v_w_v, utilizator
Masina este in curtea mea, nu stiu cum sa dovedesc ca e pisica lor, doar sa intreb pe messenger (scris), pe ei daca pisica este a lor. Martori nu am pe cine, doar inregistrarile de pe camerele video.
Eu am luat masuri, am obturat toate locurile pe unde s-ar strecura, dar efectiv sare gardul.
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
mihaid21, utilizator
Luati-va o husă și puneti-o pe mașină, nu vă mai gândiți la o problema de genul asta ce nu o puteți rezolva juridic. Nu încercați alte soluții aiuritoare :) de genul mașinii transformate în gard electric (imposibila tehnic). Gardurile electrice pentru indepartat animalele se pun pe izolatori intr-un anume mod si dintr-un anumit material și sunt alimentate la 15000 de volți. Tocmai ce-am instalat unul pentru îndepărtat urs și nu e joacă !

mihaid21 a scris:

Masina este in curtea mea, nu stiu cum sa dovedesc ca e pisica lor [...]

Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
latka, moderator
Raspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale este reglementata de art. 1375 C. civ.. care prevede
„proprietarul unui animal sau cel care se serveşte de el răspunde, independent de orice culpă, de prejudiciul cauzat de animal, chiar dacă acesta ascăpat de sub paza sa”.

Pentru a afla autorul prejudiciilor la vehicul instalati sistem supraveghere
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu încercați alte soluții aiuritoare :) care sunt pe youtube si nu pot fi puse pe avocatnet ci puneti husa si o scoateti ca si cum ar fi simplu si in plus ghearele pisicii trec prin ea.
Pana atunci luati un aparat cu ultrasunete de alungati pisici si alte animale asta daca nu aveti dv pisici.
Sunt unele care se conecteaza la bateria masinii impotriba soboloanilor dihorului si a pisicilor. Alterneaza sunetele si nu descarca bateria masinii repede.
Ultima modificare: Joi, 6 Iulie 2023
w_v_w_v, utilizator

Alte discuții în legătură

Legal sau ilegal / eliberare zona de pisici DUM_LIVIU DUM_LIVIU Buna ziua, Am si eu o problema. Am niste vecini care si-au lasat libere pisicile ce initial le tineau in casa. Acestea atrag la randul lor alte pisici. Casele ... (vezi toată discuția)
Câinele vecinului mi-a omorât o pisică. ce pot face ca să scap de el? ContSters474233 ContSters474233 am un vecin care are o casa in constructie si 2 caini de vanatoare care pazesc.Problema e ca unul dintre caini are o deosebita placere sa sara gardul la mine ... (vezi toată discuția)
Caut avocat care sa ma reprezinte - casco, vandalism caini, despagubire partiala pentru un singur eveniment qntrix qntrix Salut, Acum o saptamana, 10.06.2011, in Bucuresti, mi-am gasit masina roasa, zgariata si muscata de caini (exterior), si cu instalatia electrinica ferfenita ... (vezi toată discuția)