Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Transport intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Transport intracomunitar

Buna seara!As avea o intrebare legata de transport::o firma de transport ,transporta pentru diferiti clienti marfa in tarile UE.Clientii sunt persoane juridice inregistrate in scopuri de TVA in tarile lor.Am inteles ca din 2010,locul prestarii este considerat a fi in RO,atuci cum se intocmesc facturile emise cu TVA sau fara?Daca sunt fara se trece"neimpozabil in RO"?Si daca aceste servicii se trec in decl 390?Cu multumiri.
Se aplica regula B2B, factura se emite fara TVA, serviciul va fi inpozabil la destinatie. Se declara serviciile in declaratia recapitulativa, pana la data de 15 ale lunii urmatoare.