avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz de 15 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz de 15 zile

Angajatul a depus cerere pentru incetarea contractului de munca prin demisie in data de 26.01.2010. In CIM e prevazut preaviz de 15 zile. Cu ce data trebuie sa ii desfac contractul de munca ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: agnes1999 , utilizator 10:42, 28 Ianuarie 2010
11.02.2010 inceteaza c.i.m.
Daca nu m-am incurcat in operatiile multiple pe care a trebuit sa le fac, cred ca ar fi data de 11 febr.
conform art 79/7 din codul muncii, incetarea se poate face cu 26.01.2010,daca angajatorul este de acord cu neefectuarea preavizului de catre angajat.
carmen crenguta a scris:

conform art 79/7 din codul muncii, incetarea se poate face cu 26.01.2010,daca angajatorul este de acord cu neefectuarea preavizului de catre angajat.


intradevar daca angajatorul nu doreste ca salariatul sa fie prezent la munca, salariatul nu va fii prezent, insa c.i.m. inceteaza cu 11.02.2010
multumesc mult la toti pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dilema legata de termenul de preaviz Spider06 Spider06 Buna ziua, daca am un salariat (funcie de executie) cu CIM incheiat pe Codul muncii asa cum era inainte de data de 02.05.2011 si isi da demisia: ce termen de ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz argox argox buna ziua, sunt angajat cu cmi pe durata determinata si am anuntat sapt.trecuta ca vreau sa-mi dau demisia. Mi-au spus ca sunt obligat sa raman inca 15 zile, ... (vezi toată discuția)
Demisie anton i anton i Buna seara, vreau sa imi dau demisia de la locul de munca fara a sta in preavizul de 15 zile.Se poate ca angajatorul sa nu mai imi dea cartea de munca sau sa ... (vezi toată discuția)