Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz de 15 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz de 15 zile

Angajatul a depus cerere pentru incetarea contractului de munca prin demisie in data de 26.01.2010. In CIM e prevazut preaviz de 15 zile. Cu ce data trebuie sa ii desfac contractul de munca ?
Multumesc.
11.02.2010 inceteaza c.i.m.
Daca nu m-am incurcat in operatiile multiple pe care a trebuit sa le fac, cred ca ar fi data de 11 febr.
conform art 79/7 din codul muncii, incetarea se poate face cu 26.01.2010,daca angajatorul este de acord cu neefectuarea preavizului de catre angajat.
carmen crenguta a scris:

conform art 79/7 din codul muncii, incetarea se poate face cu 26.01.2010,daca angajatorul este de acord cu neefectuarea preavizului de catre angajat.

intradevar daca angajatorul nu doreste ca salariatul sa fie prezent la munca, salariatul nu va fii prezent, insa c.i.m. inceteaza cu 11.02.2010
multumesc mult la toti pentru raspuns