Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Blocare intentionata a masinii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Blocare intentionata a masinii

Buna ziua!Am fost blocata intentionat de 2 masini (proprietarii fiind sot si sotie) deoarece nu le place sa parcheze cineva peste drum de casa lor, era un drum public,nu era parcare sau ceva.Ei chiar si -au trasat niste linii de delimitare pe drumul public. M-au tinut blocata timp de 40 min,timp in care mai ieseau si urlau la mine ca ce caut sa parchez acolo.M-au deblocat cand au vazut ca fac poze la masini si la casa lor.Si exact in momentul ala a venit si politia, care mi-a zis ca nu au ce sa le faca deoarece nu exista o baza legala, si ca ar fii bine sa nu mai parchez aici, si ca m-au blocat pentru ca ei sunt in conflic cu firma la care lucrez. Chiar nu este nimic de facut?m-au tinut 40 de min in care puteam sa am o urgenta,ceva...
Multumesc!
1sebastian, utilizator
acest lucru este reglementat de hotărârile de consiliu local. de exemplu, acolo unde domiciliez, vine politia locala (fără apel la 112, fiindcă e considerat abuz) si-l amendează pe făptuitor. la nivel national nu exista o astfel de reglementare. singura similara se refera la blocarea unui drum/ cai de acces.
Puteți depune plângere penală, împotriva celor doi:
[ link extern ]
Aliniatul 3 e cel la care vă încadrați. Vi s-a interzis, prin plasarea intenționată a celor doua mașini, dreptul la liberă circulatie.

Dacă aveți înregistrări, vor fi de folos.
latka, moderator
Multumesc!